Kiedy będzie cieplej?

Od początku kwietnia mamy do czynienia z napływem bardzo zimnego powietrza arktycznego z okolic Bieguna Północnego.

Sprzyja temu specyficzna sytuacja baryczna: niż nad Ukrainą oraz wyż nad Skandynawią. Niestety prognoza na kolejne dni brzmi momentami jeszcze gorzej. Oto szczegóły.

W ŚRODĘ [05.04.2023] – w ciągu dnia zachmurzenie w regionie będzie zmienne od małego🌤️ po duże z przejaśnieniami 🌥️ Na ogół bez opadów, jedynie bardzo lokalnie może słabo poprószyć śnieg.

Wciąż zimno z powodu zalegającej nad nami arktycznej masy powietrza. Temperatura wzrośnie po południu najwyżej do ok. 3/6°C. Wiatr będzie słaby z północy. Ciśnienie stabilne ok. 1022 hPa.

W NOCY ze środy na czwartek – zachmurzenie przeważnie małe. Bez opadów. Znowu będzie mroźno. Temp. min. rano około -3/-6°C. Wiatr słaby wiejący wciąż z północy.

W CZWARTEK [06.04.2023] – początkowo zachmurzenie umiarkowane ⛅ w ciągu dnia od wschodu stopniowo wzrastające do dużego i całkowitego ☁️ aż do wystąpienia późnym popołudniem i wieczorem opadów deszczu ze śniegiem oraz śniegu ❄️

To będzie kolejny zimny dzień, gdyż temperatura maksymalna wyniesie najwyżej 3/5°C. Wiatr słaby i umiarkowany – wciąż będzie wiać z północy. Ciśnienie stabilne ok. 1020 hPa.

W NOCY z czwartku na piątek – w całym woj. śląskim będzie pochmurno ☁️ W większości regionu wystąpią opady deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Niewykluczone, że poza górami biało zrobi się miejscami również na Wyżynie Śląskiej i Jurze. Temperatura minimalna wyniesie ok. -1/1°C. Wiatr słaby i umiarkowany z północy.

PIĄTEK [07.04.2023] – przez cały dzień będzie pochmurno. W większości regionu wystąpią na ogół niewielkie opady śniegu ❄️ lub deszczu 💦 To będzie kolejny bardzo zimny dzień. Przewiduję temperaturę maksymalną zaledwie ok. 2/4°C. Wiatr słaby i umiarkowany z północy. Ciśnienie stabilne ok. 1015 hPa, dopiero wieczorem delikatnie wzrośnie do ok. 1018 hPa.

JAKIE BĘDĄ ŚWIĘTA? Do świąt pozostało 5 dni, więc na szczegółową prognozę jest jeszcze za wcześnie, ale wstępnie mogę potwierdzić, że świąteczny weekend przyniesie nam stopniowe ocieplenie.

W czasie Świąt temperatura maksymalna wyniesie około 8/11°C. Dobre i to w porównaniu do tego, co nas czeka np. w piątek.

Pierwszą szczegółową prognozę na święta zamieszczę już w czwartkowy wieczór i będę ją oczywiście na bieżąco aktualizować. Zapraszam.

Na koniec osobne ostrzeżenie meteorologiczne