Prognoza na kolejny tydzień

Miniony weekend był biały. W sobotę rano w woj. śląskim grubość pokrywy śnieżnej wynosiła od 11 do 21 cm, ale w niedzielę – zgodnie z prognozami – temperatura w ciągu dnia wzrosła nieco powyżej zera i tym samym śnieg zaczął powoli topnieć.

Jakiej pogody możemy spodziewać się w drugim tygodniu ferii? Na to pytanie znajdziecie odpowiedź w mojej najnowszej prognozie pogody, na którą zapraszam.

W PONIEDZIAŁEK [23.01.2023] – w ciągu dnia nadal w całym regionie zachmurzenie całkowite ☁️ Lokalnie możliwe będą słabe opady mżawki. Temp. max. ok. 1/3°C, tak więc śnieg będzie topnieć. Wiatr słaby z północnego wschodu. Ciśnienie wzrośnie aż do 1033-1035 hPa.

W NOCY z poniedziałku na wtorek – w dalszym ciągu całe województwo śląskie będzie zasnute niskimi chmurami warstwowymi ☁️ (stratus). Lokalnie możliwe będą słabe opady mżawki. Temp. min. ok. -1/1°C. Wiatr słaby z północnego wschodu.

We WTOREK [24.01.2023] – nadal na przeważającym obszarze regionu dominować będzie zachmurzenie duże i całkowite ☁️ Jedynie lokalnie możliwe będą niewielki przejaśnienia, głównie w górach. Na ogół bez opadów, tylko gdzieniegdzie może słabo mżyć. Temp. max. po południu ok. 2/4°C. Wiatr słaby z północnego wschodu i wschodu. Ciśnienie bardzo wysokie ok. 1035-1037 hPa.

W NOCY z wtorku na środę – przewiduję zachmurzenie przeważnie całkowite i duże. Lokalnie możliwa słaba mżawka. Temp. min. ok. -1/1°C. Niewielkie przymrozki możliwe będą głównie na południu regionu, gdzie pojawią się lokalne przejaśnienia. Wiatr słaby z północnego wschodu i wschodu.

W ŚRODĘ [25.01.2023] – zachmurzenie w woj. śląskim będzie przeważnie całkowite ☁️ i duże z przejaśnieniami 🌥️ głównie w górach. W większości regionu bez opadów, jedynie lokalnie może pojawić się słaba mżawka. Temp. max. ok. 1/3°C. Wiatr słaby z kierunków wschodnich. Ciśnienie spadnie do ok. 1025 hPa.

ORIENTACYJNA PROGNOZA NA KOLEJNE DNI – wstępnie w drugiej połowie tygodnia temperatura prawdopodobnie minimalnie spadnie i tym samym zapanuje lekka termiczna zima ze średnią dobową temperaturą nieco poniżej zera.

Opady – jeśli w ogóle się pojawią – to będą raczej głównie w postaci śniegu. Jest to oczywiście prognoza na razie orientacyjna i w kolejnych wpisach będzie aktualizowana.

UWAGA: Najnowszy raport śniegowy z 23 stycznia 2023 z dokładnymi danymi również ze wszystkich polskich gór znajduje się TUTAJ