Prognoza na ostatnie dni sierpnia

Za nami ostatni weekend sierpnia. W większości kraju znowu wystąpił upał, a więc temperatura wzrosła do co najmniej 30°C. W woj. śląskim upału nie zanotowano, ale było gorąco, zwłaszcza w sobotę. W niedzielę po południu od zachodu dotarł zapowiadany front, który miejscami przyniósł opady deszczu i lokalne burze. Czego możemy spodziewać się w ostatnich dniach sierpnia?

W PONIEDZIAŁEK [29-08-2022] – w ciągu dnia front już opuści nasz region i przemieści się na wschód Polski, gdzie przyniesie miejscami opady deszczu. W woj. śląskim na ogół już bez opadów ze zmiennym zachmurzeniem przeważnie dużym z przejaśnieniami oraz umiarkowanym ⛅ Napłynie świeże powietrze polarno-morskie z zachodu. Temp. max. po południu ok. 21/24°C. Wiatr słaby i umiarkowany z północnego zachodu. Ciśnienie lekko wzrośnie do ok. 1019 hPa.

W NOCY z poniedziałku na wtorek w całym regionie zachmurzenie najwyżej małe lub umiarkowane. Bez opadów. Temp. min. ok. 10/14°C. Wiatr słaby z północnego zachodu i zachodu.

We WTOREK [30-08-2022] – zachmurzenie zmienne od dużego 🌥️ po małe 🌤️ Na ogół bez opadów, jedynie bardzo lokalnie może słabo przelotnie pokropić. Temp. max. ok. 21/23°C. Wiatr słaby i umiarkowany przeważnie z północnego zachodu. Ciśnienie stabilne ok. 1020 hPa.

W NOCY z wtorku na środę zachmurzenie w woj. śląskim będzie zmienne od małego po duże. Na ogół bez opadów. Temp. min. ok. 11/15°C. Wiatr słaby z północy i północnego wschodu.

W ŚRODĘ [31-08-2022] – zachmurzenie w regionie zmienne przeważnie umiarkowane i duże 🌥️ Na przeważającym obszarze bez opadów, jedynie lokalnie może przelotnie pokropić. Temp. max. ok. 19/22°C. Wiatr słaby przeważnie z północnego wschodu. Ciśnienie wciąż stabilne ok. 1020 hPa. Czy wrócą jeszcze takie temperatury, jakie były chociażby w sobotę? (grafika poniżej).

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo
źródło danych: IMGW-PIB

Wiele wskazuje na to, że to był już ostatni weekend z upałem. Słońce z każdym dniem świeci coraz niżej, dni szybko się skracają, zatem idziemy w kierunku meteorologicznej jesieni, która w pierwszej fazie występuje w formie ciepłego POLECIA – jednej z ośmiu termicznych pór roku, będącej formą przejściową między termicznym latem a jesienią 😉

Powrót upałów jest już raczej mało prawdopodobny. O tym, jaki będzie początek roku szkolnego napiszę już we wtorek wieczorem 🙂

PODOBNE ARTYKUŁY

Poprzednie
Następne