Prognoza na nowy tydzień

W nowym tygodniu czeka nas niezła pogodowa huśtawka. Zapraszam na szczegółową prognozę dla woj. śląskiego na najbliższe dni.

PONIEDZIAŁEK [09.10.2023] – zachmurzenie wzrośnie do całkowitego, aż do wystąpienia w całym województwie śląskim kilkugodzinnych ciągłych opadów deszczu 🌧️ Początkowo wysoko w Beskidach możliwy również śnieg. Po południu i wieczorem na ogół już opadów. To będzie najzimniejszy dzień od pięciu miesięcy. Temp. max. zaledwie ok. 6/9°C. Wiatr powieje słabo z kierunków południowych. Ciśnienie spadnie do ok. 1018 hPa.

NOC z poniedziałku na wtorek – zachmurzenie między umiarkowanym a całkowitym. Słaby deszcz możliwy będzie tylko na południu woj. śląskiego. Lokalnie utworzą się mgły. Temp. min. ok. 2/7°C. Najchłodniej tam, gdzie się nieco wypogodzi. Wiatr słaby z południowego wschodu. Ciśnienie lekko wzrośnie do ok. 1021 hPa.

WTOREK [10.10.2023] – zachmurzenie całkowite ☁️ i duże z przejaśnieniami 🌥️ Na ogół bez opadów. Cieplej. Temp. max. ok. 11/14°C. Wiatr słaby przeważnie z południowego wschodu. Ciśnienie stabilne ok. 1022 hPa.

NOC z wtorku na środę – zachmurzenie umiarkowane i duże z przejaśnieniami. Słaby deszcz możliwy będzie tylko lokalnie. W pierwszej części nocy gdzieniegdzie niewykluczone mgły i zamglenia. Temp. min. ok. 8/10°C. Wiatr słaby z kierunków południowych. Ciśnienie delikatnie spadnie do 1017 hPa.

ŚRODA [11.10.2023] – w ciągu dnia zaznamy październikowego Babiego Lata, gdyż z południowego zachodu napłynie cieplejsze powietrze i temperatura wzrośnie aż do 21/22°C. Nigdzie nie będzie padać, no i do tego pokaże się Słońce, a razem z nim jedynie cienkie niegroźne chmury piętra średniego i wysokiego. Minusem będzie umiarkowany i dość silny wiatr z południowego zachodu. Przypomnę jednak niepisaną zasadę, że jesienią i zimą, żeby było ciepło, musi nieco mocniej wiać 😉 Ciśnienie lekko spadnie do 1016 hPa.

Podsumowując, w najbliższych dniach czeka nas niezła huśtawka temperatury – typowa dla naszego przejściowego klimatu – w poniedziałek zimno i deszczowo, a w środę Babie Lato 😃 Jak ono długo potrwa? O tym już we wtorek wieczorem 😉