Zima będzie się umacniać

W weekend średnia dobowa temperatura spadła poniżej zera, tym samym zapanowała termiczna zima. W wielu miejscach krajobrazy mniej lub bardziej się zabieliły.

Jakiej pogody możemy się spodziewać w ostatnich dniach listopada? Zapraszam na szczegółową prognozę dla woj. śląskiego.

PONIEDZIAŁEK [27.11.2023] – zachmurzenie zmienne od całkowitego ☁️ po małe 🌤️ Na ogół bez opadów. Temp. max. po południu wyniesie ok. 0/1°C. Wiatr słaby najpierw z zachodu, a wieczorem zmieni kierunek na południowo-wschodni. Ciśnienie lekko spadnie do 1007 hPa.

NOC z poniedziałku na wtorek – zachmurzenie wzrośnie do dużego oraz całkowitego ☁️ W drugiej części nocy do woj. śląskiego dotrze z południowego zachodu strefa ciągłych opadów śniegu ❄️❄️ związanych z niżem OLIVER znad Niemiec.

Już teraz uczulam służby miejskie, w tym m.in. GZM, odpowiedzialne za odśnieżanie, gdyż wtorek przyniesie pierwsze w tym sezonie nieco mocniejsze opady śniegu w większości woj. śląskiego, zwłaszcza w południowej jego połowie. Temperatura min. ok. -4/0°C. Wiatr powieje słabo z południowego wschodu i wschodu. Ciśnienie  gwałtownie spadnie do poziomu 994 hPa.

WTOREK [28.11.2023] – od rana do wieczora w całym woj. śląskim pochmurno z całkowitym ☁️ zachmurzeniem. W większości regionu nadal okresami będzie padać śnieg ❄️ Link do osobnej grafiki dla całego kraju znajduje się na końcu wpisu. Temp. max. ok. -1/+1°C. Wiatr powieje słabo ze wschodu i północnego wschodu, a wieczorem z północy. Ciśnienie lekko spadnie do 992 hPa, po czym zacznie rosnąć.

NOC z wtorku na środę – nadal zachmurzenie całkowite ☁️ W pierwszej części nocy wystąpią jeszcze stopniowo zanikające opady śniegu ❄️ Temperatura ponownie spadnie do ok. -3/-6°C w środowy poranek. Wiatr powieje słabo i umiarkowanie z kierunków północnych. Ciśnienie gwałtownie wzrośnie do 1007 hPa.

ŚRODA [29.11.2023] – zachmurzenie zróżnicowane od całkowitego ☁️ po umiarkowane ⛅ W większości regionu już bez opadów, jedynie rano może jeszcze lokalnie słabo poprószyć śnieg. To będzie mroźny dzień, gdyż temp. max. wyniesie ok. -2/-3°C. Wieczorem chwyci większy mróz. Wiatr słaby i umiarkowany z sektora zachodniego. Ciśnienie ustabilizuje się na poziomie ok. 1008 hPa.

Podsumowując, przed nami zimowa końcówka listopada, czyli ostatniego miesiąca meteorologicznej jesieni. Mam nadzieję, że już wszyscy zdążyli wymienić opony letnie na zimowe.

Prognozę będę oczywiście na bieżąco aktualizował w razie zmian, a na koniec zapraszam na osobne 👉🏻OSTRZEŻENIE METEO na wtorek

oraz na najnowszy 👇🏻 RAPORT ŚNIEGOWY