NIKLAS i PHIL przyniosą dużą zmianę w pogodzie

Przed nami kolejna zasadnicza zmiana pogody po ostatnich deszczach i wichurach. Zapraszam na szczegółową kilkudniową prognozę dla woj. śląskiego.

PIĄTEK [24.11.2023] – pogodę będzie kształtować niż NIKLAS, którego centrum znajdzie się nad zachodnią Rosją. Zachmurzenie w całym regionie będzie się często zmieniać między małym 🌤️ a całkowitym ☁️ Miejscami wystąpią przelotne opady głównie śniegu ❄️

Temperatura w ciągu dnia będzie się wahać w zakresie 3/6°C. Wieczorem spadnie do ok. 1/0°C. Wiatr nadal umiarkowany i dość silny z zachodu, będzie obniżać temperaturę odczuwalną o ok. pięć stopni. Ciśnienie delikatnie spadnie do 997 hPa.

NOC z piątku na sobotę – zachmurzenie duże i całkowite ☁️ W większości regionu wystąpią przelotne opady śniegu ❄️ a ponieważ temperatura spadnie do ok. 0/-1°C to do rana krajobrazy się zabielą. Wiatr umiarkowany z zachodu i północnego zachodu. Ciśnienie jeszcze lekko spadnie do poziomu ok. 995 hPa, po czym zacznie wolno rosnąć.

SOBOTA [25.11.2023] – zachmurzenie przeważnie duże z przejaśnieniami 🌥️ Tylko lokalnie wystąpią przelotne opady śniegu ❄️ Temperatura max. ok. 0/1°C. Wiatr słaby i umiarkowany z północnego zachodu. Ciśnienie wzrośnie do ok. 1002 hPa.

NOC z soboty na niedzielę – zachmurzenie duże i całkowite ☁️ Miejscami wystąpią przelotne opady śniegu ❄️ Temp. min. ok. -2/-4°C. Wiatr słaby z północnego zachodu. Ciśnienie lekko wzrośnie do 1008 hPa.

NIEDZIELA [26.11.2023] – zachmurzenie zmienne między całkowitym a umiarkowanym. Tylko lokalnie możliwe będą słabe przelotne opady śniegu ❄️ Kolejny niż, tym razem PHIL, którego centrum przemieści się nad wschodnią Ukrainę, ściągnie w naszym kierunku świeżą dawkę zimnego powietrza arktyczno-morskiego. Temp. max. wyniesie ok. -1/-2°C. Tym samym średnia dobowa temperatura będzie ujemna, a więc zapanuje termiczna zima.

Wiatr z północnego zachodu umiarkowany w porywach do 40 km/h, będzie obniżał temperaturę odczuwalną o ok. 5 stopni. Ciśnienie wzrośnie do ok. 1012 hPa.

Podsumowując, od weekendu zaczynamy termiczną zimę, która prawdopodobnie potrwa do końca listopada. Prognozę będę oczywiście aktualizował na bieżąco.