Prognoza na weekend + ostrzeżenie

Końcówka listopada przyniosła wczesną zimę. Prawie w całym kraju leży śnieg, z wyjątkiem Warszawy!

Przed nami pierwsze dni grudnia, który jest pierwszym miesiącem meteorologicznej zimy.

Zapraszam na najnowszą kilkudniową prognozę pogody oraz ostrzeżenie meteorologiczne i ciekawostkę na koniec.

PIĄTEK [01.12.2023] – w ciągu dnia zaczniemy się dostawać pod wpływ niżu genueńskiego ROBIN, którego centrum znajdzie się nad północnymi Włochami. Zachmurzenie będzie przeważnie całkowite ☁️ Późnym popołudniem oraz wieczorem znad Czech i Słowacji zaczną się nasuwać opady śniegu ❄️ które na razie obejmą głównie południe regionu.

Temperatura maksymalna wyniesie ok. 0/1°C. Wiatr powieje przeważnie słabo ze wschodu i północnego wschodu. Ciśnienie będzie stabilne ok. 1004 hPa.

NOC z piątku na sobotę – w całym regionie zachmurzenie będzie całkowite ☁️ Opady śniegu ❄️ będą się stopniowo rozprzestrzeniać w kierunku północnym. Najmocniej będzie sypać ❄️❄️ w południowej połowie woj. śląskiego. Temp. ok. -2/-4°C. Wiatr słaby i umiarkowany z północnego wschodu. Ciśnienie lekko spadnie do ok. 1001 hPa.

SOBOTA [02.12.2012] – to będzie bardzo zimowy dzień i to w całym woj. śląskim! Nadal pogodę będzie kształtować niż ROBIN, którego centrum będzie się przemieszczać standardowym torem w kierunku Ukrainy. Dzięki temu znajdziemy się po tej śnieżnej i chłodnej stronie niżu. Wszędzie przewiduję zachmurzenie całkowite ☁️ z ciągłymi opadami śniegu ❄️❄️❄️ które późnym popołudniem i wieczorem będą bardzo intensywne.

W czasie najsilniejszych opadów przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie ok. 2 cm na godzinę! Temperatura max. ok. -1/-3°C. Wiatr słaby i umiarkowany z północnego wschodu oraz północy. Ciśnienie stabilne ok. 1001 hPa i dopiero wieczorem zacznie wzrastać.

NOC z soboty na niedzielę – w dalszym ciągu w całym regionie będzie pochmurno ☁️ z ciągłymi ale już stopniowo słabnącymi opadami śniegu ❄️❄️ Temp. min. ok. -3/-5°C. Wiatr słaby i umiarkowany z północnego zachodu. Ciśnienie gwałtownie wzrośnie do ok. 1016 hPa.

NIEDZIELA [03.12.2023] – zachmurzenie przeważnie całkowite i duże. Opady śniegu ❄️ będą już dużo słabsze niż w sobotę i wystąpią głównie przed południem. Temp. max. ok. -2/-3°C. Wiatr umiarkowany z północnego zachodu i zachodu, będzie obniżał temperaturę odczuwalną o około 5 stopni. Ciśnienie będzie nadal rosnąć do ok. 1022 hPa.

Generalnie pierwszy weekend grudnia będzie bardzo śnieżny❗ Służby odpowiedzialne za odśnieżanie będą miały co robić. Warunki jazdy znacznie się pogorszą.

Mogą powstawać również śniegołomy powodujące przerwy w dostawie prądu. Śnieg, będzie padać prawie non stop przez ok. 30-40 godzin.

Szykujmy zatem sanki i śniegowce! Dodam, że po weekendzie czeka nas prawdopodobnie większe ochłodzenie i w czasie rozpogodzeń mróz może być nawet dwucyfrowy. Na szczegóły zapraszam oczywiście do moich kolejnych prognoz.

UWAGA: oto osobne OSTRZEŻENIE METEO 👈🏻 z mapką dla całej Polski.

Na koniec zapraszam jeszcze na pogodowe 👉🏻Déjà vu 😉