Prognoza pogody na weekend

Dobiega końca niezwykły wrzesień. Oj, zapamiętamy go na długo… Jaki będzie przełom września i października?

Zapraszam na najnowszą kilkudniową prognozę pogody dla województwa śląskiego.

PIĄTEK [29.09.2023] – będziemy pod wpływem zanikającego wyżu ROSI. W całym regionie od rana do wieczora mnóstwo Słońca 🌞 Zachmurzenie najwyżej małe. Bez opadów. Po południu pogoda zepsuje się na północnym zachodzie Polski, m.in. nad morzem, gdzie pojawią się opady deszczu ☔To będzie kolejny bardzo ciepły, a nawet gorący dzień z temperaturą max. ok. 24/26°C. Wiatr powieje słabo z kierunków południowych. Ciśnienie w zakresie 1022-1020 hPa.

NOC z piątku na sobotę – początkowo pogodnie, ale w ciągu nocy od zachodu chmur zacznie przybywać w związku ze zbliżającym się frontem atmosferycznym. Na ogół jeszcze bez opadów. Temp. min. ok. 11/13°C. Wiatr słaby z południa. Ciśnienie stabilne 1020 hPa.

SOBOTA [30.09.2023] – na przechodzącym z zachodu na wschód froncie atmosferycznym, związanym z niżem KILIAN i LENN z ośrodkami nad północną Skandynawią, nastąpi wzrost zachmurzenia do całkowitego ☁️ W całym regionie wystąpią okresami opady deszczu ☔ zwłaszcza przed południem.

Po południu i wieczorem pojawią się przejaśnienia 🌥️ Za frontem napłynie do nas świeże i tym samym chłodniejsze powietrze polarno-morskie znad Atlantyku. Temp. max. po południu wyniesie ok. 17/18°C. Wiatr słaby i umiarkowany z zachodu oraz północnego zachodu. Ciśnienie lekko wzrośnie do 1024 hPa.

NOC z soboty na niedzielę – zachmurzenie najwyżej małe lub umiarkowane. Bez opadów. Chłodno. Temp. min. ok. 6/9°C. Wiatr słaby z północnego zachodu i zachodu. Ciśnienie ustabilizuje się na poziomie 1025 hPa.

NIEDZIELA [01.10.2023] – w drugim dniu weekendu nie będziemy musieli się obawiać opadów, gdyż dostaniemy się pod wpływ wyżu SONIA znad południowych Niemiec. Zachmurzenie będzie zróżnicowane od umiarkowanego ⛅ po całkowite ☁️ Temp. max. ok. 16/18°C, a więc umiarkowanie ciepło, jak na początek października. Wiatr słaby z zachodu. Ciśnienie nadal stabilne 1025 hPa.

Prognozę w razie zmian będę aktualizował 😉