Prognoza na weekend: śnieg czy odwilż?

CZWARTEK przyniósł na Śląsku zapowiadane mocniejsze opady śniegu ❄️ natomiast marznący deszcz (powodujący gołoledź), o którym pisałem w tym 👉 ostrzeżeniu, objął przede wszystkim wschodnią część kraju i oszczędził Śląsk. Czy białe krajobrazy utrzymają się dłużej, czy może w weekend czeka nas odwilż? Zapraszam na moje najnowsze analizy.

PROGNOZA NA PIĄTEK [10.12.2021] – w NOCY z czwartku na piątek w woj. śląskim będzie nadal zachmurzenie całkowite ☁️ z opadami śniegu ❄️ okresami intensywnymi. Na drogach ślisko. Rano będzie odśnieżanie. Temp. min. ok. -1/-3°C.

W PIĄTEK W CIĄGU DNIA zanik opadów, miejscami pojawią się przejaśnienia, a nawet rozpogodzenia 🌤️ Temp. max. ok. 0/1°C. Mróz chwyci ponownie pod wieczór. Wiatr słaby z południa. Ciśnienie 1003->1005 hPa.

PROGNOZA NA SOBOTĘ [11.12.2021] – w NOCY z piątku na sobotę na ogół bez opadów. Zachmurzenie zróżnicowane, miejscami wystąpią rozpogodzenia oraz marznące mgły 🌫️ lokalnie gęste . Zimno. Temp. min. ok. -4/-8°C. Najchłodniej tam, gdzie na dłużej niebo się rozpogodzi, z dala od gęstej zabudowy i w obniżeniach terenu. Wystąpi silna inwersja temperatury, czyli im niżej, tym zimniej. W prognozach podaję temperaturę dla wysokości 2 metrów na gruntem. Na wyższych piętrach mróz będzie nieco słabszy.

W SOBOTĘ W CIĄGU DNIA zachmurzenie w regionie będzie zróżnicowane, przeważnie całkowite i duże z przejaśnieniami, a lokalnie umiarkowane zwłaszcza w górach. Na ogół bez opadów, jedynie punktowo może się zdarzyć słaby śnieg ziarnisty. Temp. max. po południu ok. -1/1°C. Wiatr słaby z kierunków południowych. Ciśnienie szybko wzrośnie z 1005 do 1020 hPa.

PROGNOZA NA NIEDZIELĘ [12.12.2021] – w NOCY z soboty na niedzielę zachmurzenie duże i całkowite ☁️ Lokalnie mgły. Słabo prószący śnieg możliwy będzie tylko miejscami. Temperatura minimalna ok. -2/-5°C.

W NIEDZIELĘ W CIĄGU DNIA zróżnicowane zachmurzenie od całkowitego ☁️ przez duże z przejaśnieniami 🌥️ po lokalnie umiarkowane 🌤️ Na ogół bez opadów, jedynie gdzieniegdzie może słabo poprószyć śnieg. Temp. max. w ciągu dnia ok. -2/0°C. Wiatr słaby z kierunków północnych. Ciśnienie wzrośnie o 5 hPa do poziomu 1025 hPa.

Krótko mówiąc, śnieg utrzyma się co najmniej do końca najbliższego weekendu, a co dalej? O tym już w niedzielę wieczorem 😉

PROGNOZA BĘDZIE NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANA W RAZIE EWENTUALNYCH ZMIAN 🙂