Prognoza na weekend i nie tylko

Czytelnicy pytają, kiedy nadejdzie większe ocieplenie? Zapraszam w takim razie na najnowszą orientacyjną prognozę pogody obejmującą pierwszą dekadę marca oraz na pozytywną wiadomość na koniec 😉

W PIĄTEK [03.03.2023] – w ciągu dnia zachmurzenie w regionie będzie zróżnicowane od dużego oraz całkowitego na północy i w centrum po umiarkowane na południu woj. śląskiego.

Na ogół bez opadów, jedynie lokalnie może słabo poprószyć śnieg ❄️ Temp max. ok. 0/3°C. Wiatr słaby z północnego zachodu. Ciśnienie nadal stabilne ok. 1020 hPa.

W NOCY z piątku na sobotę – zachmurzenie zróżnicowane od umiarkowanego na południu regionu po duże i całkowite na północy. Na ogół bez opadów, jedynie bardzo lokalnie może słabo poprószyć śnieg. Temp. min. ok -1/-4°C Wiatr słaby i umiarkowany z północnego zachodu oraz zachodu. Ciśnienie lekko spadnie do 1015 hPa.

W SOBOTĘ [04.03.2023] – w ciągu dnia pogodę będzie kształtować niż z ośrodkiem na pograniczu Łotwy i Rosji. Związany z nim będzie front atmosferyczny przemieszczający się z północy na południe.

W związku z tym przewiduję zachmurzenie przeważnie duże z przejaśnieniami 🌥️ w górach i całkowite. Tylko lokalnie może pojawić się bardzo słaby deszcz lub śnieg. Temp max. ok. 1/3°C. Wiatr umiarkowany z zachodu, będzie obniżał temp. odczuwalną o kilka stopni. Ciśnienie będzie stabilne ok. 1015-1013 hPa.

W NOCY z soboty na niedzielę – przewiduję zachmurzenie całkowite i duże. Lokalnie możliwe będą przelotne opady śniegu ❄️ Temp. min. ok. -1/-3°C. Wiatr słaby z północnego zachodu.

W NIEDZIELĘ [05.03.2023] – zachmurzenie w woj. śląskim będzie przeważnie duże z przejaśnieniami i całkowite. Miejscami wystąpią przelotne opady śniegu ❄️ Nadal napływać będzie do nas chłodne powietrze, do tego chwilami umiarkowany wiatr z zachodu zwiększy o kilka stopni odczucie chłodu.

Temperatura maksymalna w niedzielne popołudnie wyniesie około 1/2°C. Ciśnienie lekko spadnie do ok 1010 hPa, a więc będzie będzie przeciętne (średnie).

CZY WIDAĆ OCIEPLENIE? Niestety wiele wskazuje na to, że w pierwszej dekadzie marca nie ma praktycznie żadnych szans na wiosnę termiczną, a więc dni ze średnią dobową temperaturą przekraczającą 5°C.

Mimo coraz dłuższego dnia i wyżej operującego Słońca temperatury pozostaną dość niskie, gdyż napływać do nas będzie chłodne powietrze. W ciągu dnia przewiduję najwyżej kilka stopni powyżej zera, a nocami i o porankach praktycznie codziennie mróz.

Obawiam się trochę powtórki z zeszłego roku, gdy po ciepłym lutym nadszedł chłodny marzec.

Kolejna aktualizacja ukaże się w niedzielny wieczór. Na koniec mam dla Was bardzo pozytywną wiadomość, którą przeczytacie w osobnej ciekawostce:

👉 tutaj 😃