Prognoza pogody na długi weekend z mapką dla Polski

Czwartek przyniósł zapowiadaną zmianę pogody w postaci opadów deszczu ☔ (miejscami ulewnych) oraz silniejszego wiatru.

Jakiej pogody możemy spodziewać się w trakcie tzw. Długiego Weekendu? Zapraszam na szczegółową prognozę dla woj. śląskiego, a na końcu wpisu również na prognozę dla całego kraju.

W PIĄTEK [06-01-2023] – zachmurzenie przeważnie duże i całkowite. Rano lokalnie możliwe będą słabe opady głównie deszczu lub deszczu ze śniegiem. W ciągu dnia w większości regionu bez opadów, dopiero późnym popołudniem i wieczorem od zachodu nasunie się kolejny front, który miejscami przyniesie opady deszczu 🌧️

Nieco chłodniej. Temp. max. wystąpi dopiero wieczorem i wyniesie ok. 5/8°C. Wiatr osłabnie i będzie wiać najpierw z północnego zachodu, a potem z południa. Ciśnienie gwałtownie wzrośnie z 1010 do 1023 hPa.

W NOCY z piątku na sobotę – zachmurzenie będzie całkowite oraz duże. Miejscami wystąpią opady deszczu 🌧️ Temp. min. ok. 2/5°C. Wiatr umiarkowany i słaby z kierunków zachodnich.

W SOBOTĘ [07-01-2023] – poprawa pogody, zachmurzenie przeważnie umiarkowane i małe 🌤️ Bez opadów. Temp. max. po południu ok. 8/10°C. Wiatr słaby z kierunków południowych. Ciśnienie dość stabilne ok. 1022-1020 hPa.

W NOCY z soboty na niedzielę bez opadów ze zróżnicowanym zachmurzeniem od małego po całkowite. Miejscami utworzą się mgły. Temp. min. ok. -2/2°C. Najchłodniej w miejscach dłuższych rozpogodzeń. Wiatr słaby z południowego wschodu.

W NIEDZIELĘ [08-01-2023] – zachmurzenie zróżnicowane przeważnie od umiarkowanego po całkowite. Bez opadów. Temp. max. po południu ok. 5/8°C. Wiatr słaby z kierunków południowych. Ciśnienie spadnie do ok. 1008 hPa.

Jak widać, w woj. śląskim czeka nas kolejny całkiem niezły weekend, jak na tę porę roku. Na koniec jednak jeszcze obiecana mapka ze spojrzeniem na cały kraj.

Otóż w piątek i sobotę nad Polską rozegra się w pewnym sensie walka między zimą, która będzie próbowała zaatakować od północnego wschodu, a jesienią.

Wystąpi bardzo duży kontrast termiczny między mroźnym Podlasiem a bardzo ciepłym Dolnym Śląskiem. Poniżej grafika, na której prezentuję trzy typy pogody w naszym kraju.

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo

A – przez cały długi weekend utrzyma się pogoda jesienna z przeważnie dodatnią temperaturą. W piątek możliwe opady głównie deszczu 🌧️

B – w piątek po południu i wieczorem przejściowo wystąpią opady śniegu ❄️ przechodzące w deszcz. Chwilowo możliwe utworzenie się pokrywy śnieżnej. W piątek lekki mróz, później ponownie temperatura wzrośnie powyżej zera.

C – od piątku ochłodzenie. Opady śniegu zwłaszcza w nocy z piątku na sobotę. Wystąpi całodobowy mróz, głównie w piątek oraz sobotę. W niedzielę stopniowe ocieplenie. W większości regionu utworzy się kilkucentymetrowa pokrywa śnieżna ❄️

Prognozę będę w razie zmian na bieżąco aktualizował 🙂