Czy jest szansa przynajmniej na 20 stopni?

Weekend przyniósł nam ocieplenie do 14/16°C i zmienną pogodę: w sobotę Słońce, w niedzielę deszcz. Niestety po weekendzie czeka nas kolejne ochłodzenie.

W PONIEDZIAŁEK [25-04-2022] W CIĄGU DNIA zachmurzenie w regionie będzie przeważnie duże z przejaśnieniami i całkowite. Miejscami wystąpią opady deszczu. Chłodniej niż w weekend, bo maksymalnie ok. 11/13°C. Wiatr z kierunków zachodnich słaby i umiarkowany. Ciśnienie będzie rosnąć z 1003 do 1012 hPa.

W NOCY z PONIEDZIAŁKU na WTOREK w całym regionie będzie pochmurno. Lokalnie wystąpią opady deszczu. Temp. min. ok. 3/6°C. Wiatr słaby z północnego zachodu.

WE WTOREK [26-04-2022] W CIĄGU DNIA zachmurzenie całkowite i duże z przejaśnieniami, a miejscami – zwłaszcza w południowej połowie woj. śląskiego – umiarkowane. Lokalnie może jeszcze pokropić. Temp. max. ok. 11/13°C, czyli wciąż dość chłodno, jak na tę porę roku. Wiatr słaby z północnego zachodu. Ciśnienie będzie wolno rosnąć do ok. 1018 hPa.

W NOCY z WTORKU na ŚRODĘ zachmurzenie zróżnicowane od dużego po małe. Bez opadów. Temp. min. ok. 0/4°C. Niewykluczone, że lokalnie pojawią się przymrozki. Wiatr słaby z północnego wschodu.

W ŚRODĘ [27-04-2022] W CIĄGU DNIA zachmurzenie w woj. śląskim będzie zróżnicowane od małego po całkowite. W większości woj. śląskiego na ogół bez opadów, jedynie bardzo lokalnie może pokropić deszcz, głównie na południu regionu. Temp. max. ok. 13/15°C. Wiatr słaby z północnego wschodu. Ciśnienie nadal będzie wolno rosnąć do ok. 1024 hPa.

Niestety wciąż nie ma szans na prawdziwie wiosenne ciepło z temperaturą co najmniej 20°C. Tegoroczna wiosna, podobnie jak ubiegłoroczna, jest po prostu chłodna. Widać to po przyrodzie, która wykazuje opóźnienie w wegetacji. Zobaczcie niesamowite porównanie tego samego miejsca w Katowicach w 2018, 2021 i 2022 roku, które prezentuję w tym 👇ARTYKULE

Zapraszam również na ciekawostkę klimatyczną, w której opisuję, co by się stało, gdyby obecna sytuacja baryczna i cyrkulacja powietrza wystąpiła w styczniu. Skutki byłyby opłakane nawet w Londynie. Szczegóły 👉TUTAJ

Co z pogodą w czasie Majówki?

Do długiego kwietniowo-majowego weekendu pozostało jeszcze kilka dni, więc na szczegółową prognozę o dużej sprawdzalności przyjdzie dopiero pora. Ze wstępnych moich analiz wynika jednak, że na gorąco-upalną Majówkę z temperaturą 25-30°C, jaką mieliśmy np. w 2012 czy 2018 roku, niestety nie mamy co liczyć.

Z drugiej zaś strony nie musimy się też obawiać przymrozków i opadów śniegu, bo takie Majówki też się zdarzały. W czasie tegorocznego długiego kwietniowo-majowego weekendu będzie w ciągu dnia przeważnie około 13/17°C. Czy zleje nas deszcz? O tym w kolejnych aktualizacjach – pierwsza już we wtorek w zakładce 👉Prognoza kilkudniowa

Ciekawe, czy w tym roku również pojawią się w Internecie skrajnie różne pseudo prognozy na Majówkę, tylko po to, żeby szokować ludzi? Zobaczcie co się działo w tej kwestii rok temu 😄 👉TUTAJ