Prognoza pogody na przełom stycznia i lutego

Za nami całkiem niezły weekend. W zdecydowanej większości woj. śląskiego nie padało, nie wiało, a w niedzielę lokalnie pojawiły się nawet dawno niewidziane przejaśnienia 🌥️

Po weekendzie czeka nas jednak zmiana pogody. Zapraszam na szczegółową prognozę pogody na przełom stycznia i lutego 2023.

W PONIEDZIAŁEK [30.01.2023] – zachmurzenie w woj. śląskim będzie całkowite. W ciągu dnia z północnego zachodu na południowy wschód będzie się przemieszczać front atmosferyczny, który przyniesie opady śniegu ❄️ tak więc w wielu miejscach ponownie zrobi się biało. Później opady śniegu będą przechodzić miejscami również w deszcz ze śniegiem 💧❄️

Temp. max. po południu i wieczorem ok. 0/2°C. Wiatr niestety umiarkowany i dość silny z południowego zachodu, będzie powodował zawieje śnieżne oraz obniżał temperaturę odczuwalną o ok. 5 stopni. Ciśnienie najpierw gwałtownie spadnie z 1020 do 1007 hPa, a potem zacznie ponownie rosnąć.

W NOCY z poniedziałku na wtorek – w całym woj. śląskim przewiduję zachmurzenie duże i całkowite. W większości regionu będzie padać okresami śnieg ❄️ lub deszcz ze śniegiem 💧❄️ Mniej więcej od 300 m n.p.m. będzie to głównie śnieg ❄️ Temp. min. ok. -1/1°C. Wiatr dość silny z zachodu i północnego zachodu.

We WTOREK [31.01.2023] – przewiduję w woj. śląskim zachmurzenie całkowite i duże z lokalnymi niewielkimi przejaśnieniami. Gdzieniegdzie możliwe będą przelotne opady głównie śniegu ❄️ Temp. max. po południu ok. 0/2°C. Wiatr umiarkowany z północnego zachodu i zachodu. Ciśnienie wzrośnie do ok. 1017 hPa, po czym zacznie spadać.

W NOCY z wtorku na środę – kolejny front, więc nadal zachmurzenie będzie całkowite i duże. Miejscami wystąpią opady śniegu ❄️ i deszczu ze śniegiem 💧❄️ Temp. min. ok. -1/1°C. Wiatr umiarkowany i dość silny z kierunków zachodnich.

W ŚRODĘ [01.02.2023] – w dalszym ciągu w całym regionie zachmurzenie duże i całkowite. Miejscami wystąpią przelotne opady śniegu ❄️ i deszczu 💧 Temp. max. ok. 1/3°C. Wiatr umiarkowany z zachodu. Ciśnienie lekko spadnie do ok. 1010 hPa.

No cóż, jak widać, najbliższe dni przyniosą nam pogorszenie pogody, sporo opadów śniegu i deszczu ze śniegiem oraz silniejszy wiatr. Miejscami utworzy się kilkucentymetrowa pokrywa śnieżna.

Zrobi się jednak plucha, gdyż temperatura będzie balansować w pobliżu zera. W górach padać będzie głównie śnieg ❄️ więc tam przyrost pokrywy śnieżnej będzie zauważalny.

Skąd ta zmiana pogody? Wszystko to przez uaktywnienie się zachodniej cyrkulacji powietrza w związku z przemieszczaniem się atlantyckich niżów nad Skandynawię i napływem powietrza polarno-morskiego znad północnego Atlantyku wraz z przechodzeniem kolejnych frontów atmosferycznych.

Niestety niektóre portale pogodowe znowu narobiły niepotrzebnej paniki, zapowiadając dwudziesty piąty raz w tym sezonie WIELKI ATAK ZIMY, ogromne opady śniegu i dwucyfrowy mróz!

Cóż to za wielki atak zimy, skoro miejscami spadnie najwyżej kilka centymetrów śniegu, który w dodatku będzie topnieć, gdyż temperatura w ciągu dnia przejdzie na plus 😉

Niestety na takie pseudo prognozy nabierają się niektórzy internauci i dziennikarze, więc ja za każdym razem muszę je dementować 😃

Pamiętajcie, że jedyna prawdziwa prognoza pogody bez paniki i wyolbrzymiania znajduje się tylko na stronie https://pogodadlaslaska.pl/ 😉

Prognoza będzie oczywiście na bieżąco aktualizowana 🙂