Prognoza pogody na środę

Za nami dość słoneczny i bardzo ciepły, a chwilami wręcz gorący wtorek. W Katowicach temperatura maksymalna balansowała dziś w okolicy 25°C, a powyżej tej temperatury mówimy już o dniach gorących. Przypomnę, że jest to zasługa tylko i wyłącznie potężnej operacji słonecznej, a nie żadnego powietrza z Afryki, jak pokazuje pewna stacja TV 😄 Jak widać na poniższej grafice, wciąż napływa do nas powietrze z kierunków północnych.

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo
7-dniowa trajektoria wsteczna masy powietrza napływającej do Polski

W nocy z wtorku na środę przewiduję w woj. śląskim zachmurzenie małe. Bez opadów. Temp. min. ok. 10/14°C.

W środę przed południem sporo Słońca, zachmurzenie najwyżej małe lub umiarkowane, ale już wczesnym popołudniem wzrośnie prawdopodobieństwo rozwoju chmur cumulonimbus i tym samym pojawienia się punktowych komórek z opadami. Niewykluczone lokalne burze z ulewami. Niestety te typowe dla lata zjawiska są najtrudniejsze do precyzyjnego prognozowania. W tej sytuacji trzeba obserwować na bieżąco rozwój chmur opadowych. Można to również robić w poniższej zakładce „Zdjęcia satelitarne” na mojej stronie: https://pogodadlaslaska.pl/zdjecia-satelitarne/

Środa będzie kolejnym bardzo ciepłym dniem. Przewiduję temp. max. ok. 24/26°C. Wiatr wciąż z kierunków północnych, przeważnie słaby, jedynie w czasie ewentualnych burz nieco silniejszy. Ciśnienie cały czas stabilne. Wskaźnik UV 5.

Jeszcze dziś ukaże się prognoza kilkudniowa dla woj. śląskiego oraz osobna dla wybrzeża Bałtyku w zakładce „Ciekawostki”.