Prognoza pogody na weekend

Niestety sprawdziło się moje ostatnie ostrzeżenie i noc ze środy na czwartek przyniosła punktowo słabe przymrozki przy samym gruncie. Wszystko przez napływ powietrza arktycznego aż z okolic Bieguna Północnego wprost do Polski. Poniżej grafika z temp. min. zanotowaną na wysokości 5 cm nad gruntem.

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo
Źródło: IMGW-PIB

Na szczęście potężna operacja słoneczna, która zbliża się już do rocznego maksimum, powoduje, że powietrze szybko się nagrzewa. W czwartek po południu w woj. śląskim temperatura wzrosła do ok. 24°C. Najcieplej było nad morzem 26/29°C. Tak jest zawsze, gdy zamiast morskiej bryzy wieje wiatr od lądu 🙂 Poniżej grafika z temp. max. zanotowaną w czwartek 19-05-2022

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo
źródło: IMGW-PIB

Jaka pogoda będzie w najbliższych dniach, czy czeka nas czwarty z rzędu udany weekend? Zapraszam na najnowszą kilkudniową prognozę pogody dla woj. śląskiego.

W NOCY z CZWARTKU na PIĄTEK przewiduję w woj. śląskim zachmurzenie przeważnie małe i umiarkowane. Bez opadów, ponieważ front, który szalał nad Niemcami, zdąży się rozpaść w naszym suchym powietrzu. Noc dużo cieplejsza od tej poprzedniej. Temp. min. ok. 8/13°C. Wiatr słaby i umiarkowany z południowego zachodu.

Od 20 maja można już spokojnie sadzić pomidory 🍅🍅🍅 do gruntu, o czym informowałem na Facebooku 😉

W PIĄTEK [20-05-2022] W CIĄGU DNIA zachmurzenie zmienne od małego 🌤️ po duże 🌥️ W większości regionu bez opadów, jedynie lokalnie może chwilowo pokropić. Gorąco. Temp. max. po południu ok. 25/28°C Wiatr słaby i umiarkowany z południowego zachodu oraz zachodu. Ciśnienie początkowo stabilne ok. 1020-1022 hPa, po południu i wieczorem będzie spadać do 1015 hPa.

W NOCY z PIĄTKU na SOBOTĘ z zachodu na wschód będzie się przemieszczać front atmosferyczny, na którym wzrośnie zachmurzenie i tylko miejscami (głównie w północnej połowie województwa śląskiego) wystąpią opady deszczu 🌧️ i lokalne burze ⛈️ To będzie bardzo ciepła noc. Temp. min. ok. 16/20°C. Wiatr umiarkowany z południa i południowego zachodu.

W SOBOTĘ [21-05-2022] zachmurzenie duże z przejaśnieniami 🌥️ oraz umiarkowane ⛅ i na ogół bez opadów, jedynie rano lokalnie może pokropić. Temp. max. po południu ok. 19/21°C. WIATR umiarkowany i silny w porywach do 50-75 km/h z zachodu i północnego zachodu. Ciśnienie po porannym wzroście ustabilizuje się na poziomie ok. 1016-1017 hPa.

W NOCY z SOBOTY na NIEDZIELĘ zachmurzenie zmienne, przeważnie umiarkowane. Na ogół bez opadów. Temp. min. ok. 10/12°C. Wiatr umiarkowany z kierunków zachodnich.

W NIEDZIELĘ [22-05-2022] W CIĄGU DNIA będzie zmienne zachmurzenie przeważnie umiarkowane ⛅ i duże z przejaśnieniami 🌥️ Miejscami wystąpią przelotne opady deszczu. Temp. max. ok. 16/18°C. Wiatr umiarkowany i dość silny z północnego zachodu. Ciśnienie stabilne ok. 1015 hPa.