Prognoza pogody na weekend

Za nami kilka deszczowych ☔ dni. Zgodnie z moim ostatnim ostrzeżeniem w czwartek po południu przez sporą część woj. śląskiego przetoczyły się burze 🌩️ z ulewnym deszczem 💦 Lokalnie spadł również zapowiadany grad.

Miejscami doszło do podtopień, przed którymi ostrzegałem. Szkoda, że Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w ogóle nie rozesłało alertów. Raport z czwartkowych burz ze zdjęciami i filmami od Czytelników znajduje się na końcu wpisu.

Niektórzy Czytelnicy obawiają się, że przez najbliższe sześć tygodni będzie codziennie padać, zgodnie z przysłowiami: „Jaki Medard dzień obwieści, takich będzie dni czterdzieści”, „Gdy deszcze w dzień Świętego Medarda padają, do dni czterdziestu częstokroć nie ustają”, „Kiedy Medard się rozwodni, będą deszcze sześć tygodni”.

Imieniny Medarda były w deszczową środę 8 czerwca. Czy to przysłowie się sprawdzi i przez 40 dni będzie padać? O tym w mojej najnowszej prognozie pogody 🙂

W PIĄTEK [10-06-2022] zachmurzenie w woj. śląskim będzie przeważnie całkowite ☁️ i duże z przejaśnieniami 🌥️ a na zachodzie regionu nawet umiarkowane. Lokalnie możliwe będą opady deszczu 🌧️ głównie przed południem. Temp. max. ok. 19/22°C. Wiatr słaby i umiarkowany z północnego zachodu. Ciśnienie wzrośnie do 1020 hPa.

W NOCY z PIĄTKU na SOBOTĘ zachmurzenie w woj. śląskim będzie zróżnicowane od małego po duże. Najwięcej chmur na południu regionu. Na ogół już bez opadów. Temp. min. o świcie ok. 10/14°C. Wiatr słaby z północy.

W SOBOTĘ [11-06-2022] W CIĄGU DNIA poprawa pogody, zachmurzenie małe 🌤️ lub umiarkowane, jedynie na południu regionu miejscami przejściowo duże 🌥️ Bez opadów. Temp. max. ok. 22/24°C. Wiatr słaby i umiarkowany z północy. Ciśnienie stabilne ok. 1021-1023 hPa.

W NOCY z SOBOTY na NIEDZIELĘ bezchmurnie lub najwyżej małe 🌘zachmurzenie. Oczywiście bez opadów. Temp. min. ok. 10/13°C. Wiatr słaby ze zmiennych kierunków.

NIEDZIELA [12-06-2022] – drugi dzień weekendu przyniesie również niezłą pogodę, zachmurzenie w woj. śląskim będzie zróżnicowane od małego 🌤️ po duże 🌥️ Na ogół bez opadów, jedynie po południu bardzo lokalnie może zdarzyć się jakiś punktowy deszcz. Temp. max. ok. 23/26°C. Wiatr słaby zmienny. Ciśnienie w zakresie 1022-1017 hPa.

Co z tym deszczowym Medardem? Wszelkie przysłowia związane z pogodą należy traktować z przymrużeniem oka. Przysłowie o Medardzie praktycznie nigdy się nie sprawdza. Podobnie będzie i tym razem.

Co roku w czerwcu i lipcu mamy zarówno dni deszczowe jak i słoneczne, niezależnie od tego, czy 8 czerwca pada deszcz czy świeci Słońce. Jak widać, weekend przyniesie poprawę pogody ⛅ po kilku deszczowych dniach. Prognozę będę na bieżąco aktualizował, gdyby zaszły jakieś zmiany 😉

Na koniec zapraszam na wspomniany raport z czwartkowych burz, ulew i gradobić, w którym zamieszczam m.in. zdjęcia i filmy od Czytelników przedstawiające skutki ulew 👉RAPORT