Prognoza pogody przełom maja i czerwca

Za nami ostatni weekend maja. Pogoda w woj. śląskim była całkiem niezła, ale temperatura wciąż pozostawia wiele do życzenia: w ciągu dnia jest kilkanaście stopni, a nocami i o świcie termometry wskazują zaledwie kilka stopni powyżej zera.

Jaki będzie przełom maja i czerwca, czyli koniec meteorologicznej wiosny oraz początek meteorologicznego lata? O tym w mojej najnowszej prognozie pogody 😉

W NOCY z NIEDZIELI na PONIEDZIAŁEK pogoda się zepsuje. Od południa nadciągną chmury z opadami deszczu 🌧️ które wystąpią praktycznie w całym woj. śląskim. Temp. min. o świcie ok. 8/10°C. Wiatr słaby ze zmiennych kierunków.

W PONIEDZIAŁEK [30-05-2022] rano w centralnej i północnej części woj. śląskiego początkowo może jeszcze miejscami padać. Po południu pojawią się przejaśnienia oraz rozpogodzenia ⛅ i w większości regionu już bez opadów, jedynie bardzo lokalnie możliwy będzie jakiś przelotny deszcz. Wciąż chłodno, jak na koniec maja i jednocześnie koniec meteorologicznej wiosny. Temp. max. ok. 15/17°C. Wiatr słaby i umiarkowany z zachodu oraz północnego zachodu. Ciśnienie w zakresie 1010->1016 hPa.

W NOCY z PONIEDZIAŁKU na WTOREK zachmurzenie od dużego po małe. Na ogół bez opadów, jedynie początkowo bardzo lokalnie może pokropić. We wtorkowy poranek niebo będzie na przeważającym obszarze woj. śląskiego wręcz bezchmurne. To będzie chłodna noc. Temp. min. ok. 3/8°C. Przy gruncie temperatura spadnie do ok. 1/5°C. Wiatr słaby zmienny.

We WTOREK [31-05-2022] OD RANA sporo Słońca ☀️ W ciągu dnia zachmurzenie miejscami wzrośnie do małego 🌤️ lub umiarkowanego. Bez opadów. Temp. max. ok. 20/22°C. Wiatr słaby przeważnie z południowego wschodu. Ciśnienie dość stabilne w zakresie 1018-1014 hPa.

W NOCY z WTORKU na ŚRODĘ przewiduję zachmurzenie umiarkowane wzrastające do całkowitego. Nad ranem dotrze do naszego regionu front, który miejscami przyniesie opady deszczu 🌧️ Lokalnie może zagrzmieć. Temp. min. ok. 11/13°C. Wiatr słaby i umiarkowany głównie z południowego- wschodu.

W ŚRODĘ [01-06-2022] rano początkowo może jeszcze gdzieniegdzie padać, później w ciągu dnia pogoda ulegnie poprawie i wystąpią rozpogodzenia ⛅ Bez opadów. Temp. max. po południu ok. 21/23°C. Wiatr umiarkowany z kierunków zachodnich. Ciśnienie nadal dość stabilne z zakresie 1013-1017 hPa.

Czy widać upały?

Czytelnicy pytają, czy to prawda, że na początku czerwca czekają nas ponad 30-stopniowe upały, gdyż tak prognozują niektóre portale. Otóż moim zdaniem nie ma jak na razie praktycznie żadnych szans na pojawienie się pierwszego w tym roku upału. Pierwsze dni czerwca przyniosą jedynie ocieplenie powyżej 20 stopni, ale upałach nie ma mowy. Prognoza będzie oczywiście na bieżąco aktualizowana – w razie zmian 🙂