Prognozy długoterminowe znowu się nie sprawdziły

Większość Czytelników już zapewne wie, że prognozy długoterminowe nie mają żadnego sensu. Wielokrotnie to udowadniałem, podając konkretne przykłady. Poniżej kolejny dowód. Prognoza długoterminowego modelu CFS, na której często opierają się różne portale.

Na poniższej grafice przedstawiona jest prognozowana anomalia, czyli odchylenie temperatury w kwietniu 2022 w stosunku do średniej wieloletniej. No cóż, miał być bardzo ciepły kwiecień i to niemal w całej Europie! To dlatego już zimą niektórzy zapowiadali, jaka będzie wiosna. Zacytuję tylko wybrane tytuły: „W tym roku wiosna przyjdzie wyjątkowo wcześnie”, „Pierwsze upały już w kwietniu”. itp.

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo

A teraz fakty. Mamy niestety kolejny chłodny kwiecień. Poniżej grafika z anomalią temperatury wyliczoną dla okresu 1-18 kwietnia 2022. Jak widać, w całym kraju mamy kwiecień na razie zdecydowanie poniżej normy termicznej, stąd niebieskie barwy. Jest zatem zupełnie na odwrót, niż miało być.

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo
Źródło: IMGW-PIB

Nawet nieco cieplejsza trzecia dekada miesiąca nie zmieni już istotnie ogólnego obrazu tegorocznego kwietnia. Przypomnę, że marzec, czyli pierwszy miesiąc meteorologicznej wiosny, również miał być cieplejszy niż zwykle, a był niestety chłodny.

PODOBNE ARTYKUŁY

Poprzednie
Następne