PRZED NAMI BARDZO CIEKAWE WYDARZENIE ASTRONOMICZNE!

Z każdym dniem dwie największe planety Układu Słonecznego – Jowisz i Saturn – zbliżają się na niebie na odległość mniejszą niż średnica Księżyca!  Planety te krążą wokół Słońca po orbicie, podobnie jak inne planety Układu Słonecznego, jednak położony bliżej Słońca Jowisz jest „szybszy” i dlatego zbliża się do Saturna.

Obie planety znajdą się najbliżej siebie w najdłuższą noc w roku, czyli 21 grudnia. Dla obserwatora z Ziemi będą widoczne niemalże w jednej linii, dokładnie w odległości 0,1 stopnia kątowego. W rzeczywistości będą one oddalone od siebie oczywiście o setki milionów kilometrów.

Ostatni raz obie planety były widoczne tak blisko siebie prawie 800 lat temu, dokładnie 4 marca 1226 roku. Wprawdzie Jowisz i Saturn były bardzo blisko siebie również w 1623 roku, ale prawdopodobnie zjawiska tego nie można było dostrzec z powodu bliskiej odległości Słońca na niebie – obie planety po prostu zginęły w jego blasku.

W tym roku najlepsze warunki mają obserwatorzy z okolic równika. Z naszej szerokości geograficznej obie planety są widoczne po zachodzie Słońca dość nisko nad południowym/południowo-zachodnim horyzontem. Problemem może być pogoda. Grudzień to niestety dość pochmurny miesiąc, dlatego lepiej nie czekać na 21 grudnia, tylko już kilka dni wcześniej próbować dostrzec koniunkcję tych planet. Najlepsze efekty będą między 16 a 25 grudnia 2020 roku.

Następna taka koniunkcja dopiero za 60 lat, więc dla większości z nas będzie to jedyna okazja w życiu 😉