Czeka nas bardzo dynamiczna pogoda

W najbliższych dniach nad Polską rozegra się walka dwóch pór roku. Czekają nas bardzo duże kontrasty w pogodzie, m.in. w temperaturze i tym samym w rodzajach opadów. Po której stronie znajdzie się woj. śląskie? Zapraszam na szczegóły.

W NOCY z wtorku na środę – przewiduję w woj. śląskim zachmurzenie duże i całkowite. Na ogół bez opadów. Słaby deszcz lub śnieg możliwy będzie tylko lokalnie. Temp. min. ok. -1/3°C. Najchłodniej na północy województwa, czyli w okolicach Częstochowy. Wiatr umiarkowany z południowego zachodu.

W ŚRODĘ [08.03.2023] – zachmurzenie w naszym regionie będzie zróżnicowane od umiarkowanego po całkowite. Rano słabe opady deszczu lub śniegu możliwe będą głównie w północnej części regionu, zaś późnym popołudniem i wieczorem z zachodu dotrze front z opadami przede wszystkim deszczu, które obejmą głównie część północną i centralną woj. śląskiego.

Temp. max. po południu ok. 5/8°C. Najchłodniej ponownie na północy w okolicach Częstochowy. Wiatr słaby i umiarkowany przeważnie z południowego zachodu. Ciśnienie najpierw lekko wzrośnie do ok. 1003 hPa, a następnie spadnie do ok. 995 hPa.

W NOCY ze środy na czwartek – przewiduję zachmurzenie duże i całkowite. Okresami będą występować opady głównie deszczu. Temp. min. ok. 1/6°C. Najzimniej na północy regionu, w okolicach Częstochowy. Wiatr umiarkowany z południowego zachodu.

W CZWARTEK [09.03.2023] – zachmurzenie w woj. śląskim będzie całkowite i duże. W większości regionu wystąpią opady deszczu, największe przed południem. Nastąpi ocieplenie. Temp. max. wyniesie po południu ok. 5/11°C. Wiatr umiarkowany z południowego zachodu i zachodu. Ciśnienie najpierw spadnie do 992 hPa, a następnie wzrośnie do 1000 hPa.

Dodam, że podczas gdy u nas będą występować opady deszczu przy dość wysokiej temperaturze, w pasie centralnym kraju od Ziemi Lubuskiej, przez Ziemię Łódzką po Polesie padać będzie deszcz ze śniegiem oraz sam śnieg ❄️ przy temperaturze balansującej w pobliżu 0°C.

W NOCY z czwartku na piątek – zachmurzenie w woj. śląskim będzie zmienne od całkowitego po umiarkowane. Początkowo lokalnie może jeszcze padać deszcz. Temp. min. ok. 2/6°C. Najchłodniej nadal na północy regionu w okolicach Częstochowy. Wiatr słaby i umiarkowany z kierunków południowych.

PIĄTEK [10.03.2023] – pogoda w tym dniu będzie w Polsce niezwykle zróżnicowana. Rozegra się walka między zimą a wiosną. Po której stronie znajdzie się nasz region?

Otóż w woj. śląskim przewiduję zachmurzenie zmienne, przeważnie umiarkowane 🌤️ Na ogół bez opadów, jedynie na południu regionu pod wieczór popada, a lokalnie nawet niewykluczone są wyładowania atmosferyczne. Poczujemy powiew wiosny!

Temperatura w woj. śląskim dojdzie po południu prawdopodobnie ok. 13/16°C! Wiatr będzie umiarkowany z południa i południowego zachodu. Ciśnienie spadnie o 10 hPa do poziomu ok. 991 hPa.

UWAGA: w piątek gdy na południu kraju ociepli się do kilkunastu stopni powyżej zera, na północy Polski od Pomorza przez Warmię, Mazury po Podlasie przy temperaturze około 0°C wystąpią przejściowo dość duże opady śniegu ❄️❄️ Drogowcy w tej części kraju niech się szykują do odśnieżania dróg!

Jak widać, pogoda w najbliższych dniach nie pozwoli nam się nudzić. Na południu Polski poczujemy przez chwilę wiosnę, choć nie zabraknie opadów deszczu, za to w centrum i na północy przejściowo sypnie śniegiem. To nie będzie anomalia, lecz właśnie klasyka naszego przejściowego klimatu.

Wstępnie dodam, że w sobotę czeka nas dość silny wiatr no i ochłodzenie dotrze prawdopodobnie również do woj. śląskiego. Oczywiście najnowszą szczegółową prognozę na WEEKEND zamieszczę tradycyjnie w czwartek.

PODOBNE ARTYKUŁY

Poprzednie
Następne