Przed nami zmiany w pogodzie

Ostatnie dni przyniosły nam stosunkowo wysokie temperatury za sprawą napływu ciepłego powietrza polarno-morskiego znad Atlantyku. Po weekendzie czeka nas ochłodzenie, gdyż do Polski z północy napłynie powietrze pochodzenia arktycznego. Czy zimowa aura utrzyma się do Świąt?

W PONIEDZIAŁEK [20.12.2021] W CIĄGU DNIA zachmurzenie przeważnie całkowite ☁️ Miejscami wystąpią przelotne opady śniegu ❄️ Po południu i wieczorem lokalnie opady będą silniejsze i krajobrazy ponownie się zabielą. Temp. max. po południu ok. 0/1°C. Wiatr z północnego zachodu, nadal umiarkowany i dość silny, będzie obniżał temperaturę odczuwalną o ok. 5-6 stopni. Ciśnienie wzrośnie z 1015 do 1023 hPa.

W NOCY Z PONIEDZIAŁKU NA WTOREK [20/21.12.2021] przewiduję zachmurzenie duże oraz całkowite ☁️ Miejscami będą występować przelotne opady śniegu ❄️ Temp. min. rano ok. -3/-5°C. Wiatr umiarkowany z północnego zachodu.

WE WTOREK [21.12.2021] W CIĄGU DNIA zachmurzenie zróżnicowane od całkowitego i dużego z przejaśnieniami po umirkowane 🌤️ W większości regionu bez opadów, jedynie lokalnie możliwy będzie przelotny śnieg. Temperatura maksymalna po południu ok. -1/-2°C, a więc zapanuje całodobowy mróz. Wiatr umiarkowany z północnego zachodu. Ciśnienie podwyższone i stabilne ok. 1025-1027 hPa.

W NOCY Z WTORKU NA ŚRODĘ [21/22.12.2021] przewiduję w woj. śląskim zachmurzenie przeważnie duże z przejaśnieniami. Tylko lokalnie możliwe będą jeszcze słabe przelotne opady śniegu. Temp. rano. ok. -5/-9°C. Wiatr osłabnie.

W ŚRODĘ [22.12.2021] W CIĄGU DNIA zachmurzenie zróżnicowane od umiarkowanego ⛅ po całkowite ☁️ W większości regionu bez opadów. Temp. maksymalna po południu ok. -1/-2°C, a więc nadal całodobowy mróz. Wiatr słaby z zachodu i południowego zachodu. Ciśnienie 1027-1024 hPa.

CO Z POGODĄ W CZASIE WIGILII 🎄 I ŚWIĄT? Nad Europą Środkową, a dokładnie nad Polską, znajdzie się granica między mrozem na północy, a odwilżą na południu. Głęboki niż znad Atlantyku, który wejdzie w głąb Europy, skieruje w naszą stronę cieplejsze powietrze polarno-morskie, przynosząc przynajmniej na południu Polski odwilż na Wigilię i pierwszy dzień świąt. Sytuacja jest bardzo dynamiczna i może coś w prognozach jeszcze się zmieni, czas pokaże.

Klimat Polski jest specyficzny i niezwykle skomplikowany, stąd rzadko kiedy można precyzyjnie przewidzieć pogodę na więcej niż 3-5 dni, dlatego kompletnym absurdem są prognozy np. na całą zimę, o czym pisałem TUTAJ

We WTOREK wieczorem ukaże się moja kolejna prognoza kilkudniowa, w której już z bardzo dużym prawdopodobieństwem opiszę, jaka pogoda będzie w trakcie Wigilii i Świąt.