Przed nami historyczny weekend!

Najbliższy Sylwestrowo-Noworoczny Weekend przyniesie w Polsce temperatury dość rzadko spotykane o tej porze roku. Kto wie, czy w niektórych rejonach kraju nie będzie to najcieplejszy Sylwester i Nowy Rok w historii pomiarów meteorologicznych w Polsce, ale po kolei 😉

W PIĄTEK [30-12-2022] – tylko rano zachmurzenie całkowite ze słabym przelotnym deszczem. Potem umiarkowane do małego, a nawet bezchmurnego nieba no i oczywiście bez opadów. Temp. max. ok. 8/9°C. Wiatr słaby i umiarkowany z południowego zachodu. Ciśnienie lekko wzrośnie do ok. 1020 hPa.

W NOCY z piątku na sobotę zachmurzenie zmienne od małego po całkowite. W większości regionu bez opadów, jedynie lokalnie może słabo pokropić. Temp. min. ok. 0/3°C. Lokalnie możliwe mgły i słabe przymrozki, zwłaszcza przy gruncie.

SOBOTA [31-12-2022] – w SYLWESTRA w ciągu dnia zachmurzenie przeważnie umiarkowane ⛅ i duże z przejaśnieniami 🌥️ Na ogół bez opadów, jedynie bardzo lokalnie może słabo pokropić. Coraz cieplej. Temp. max. ok. 10/12°C.

Wiatr południowo-zachodni umiarkowany i dość silny, w porywach do 50-60 km/h, a na południu regionu do 80 km/h. Ciśnienie stabilne ok. 1020 hPa. Jako ciekawostkę dodam, że na zachodzie Polski w sobotę temperatura wzrośnie lokalnie do 15/18°C!

PROGNOZA POGODY NA SYLWESTROWĄ NOC 🎆 [31.12.2022 – 01.01.2023] bez opadów. Będzie bardzo ciepło, jak na grudniowo-styczniową noc! Temp. w woj. śląskim wyniesie ok. 9/13°C, a w rejonach podgórskich może być jeszcze ciut wyższa. Jedynym minusem Sylwestrowej Nocy będzie umiarkowany i dość silny wiatr.

UWAGA: dużo cieplej będzie na zachodzie kraju, np. na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej i nad morzem w Sylwestrową Noc termometry wskażą nawet 12/15°C! Noce o takiej temperaturze mamy normalnie w środku lata.

Przyczyną tak wysokiej temperatury będzie intensywny napływ z południowego zachodu powietrza zwrotnikowo-morskiego znad Atlantyku najkrótszą drogą i w dodatku w bardzo krótkim czasie, dlatego też powietrze to nie zdąży się po drodze wyraźnie ochłodzić.

NIEDZIELA [01-01-2023]NOWY ROK przywita nas pogodą iście wiosenną. Będzie zachmurzenie najwyżej małe lub umiarkowane ⛅ a temperatura w woj. śląskim wzrośnie do ok. 12/16°C! Jeszcze cieplej będzie w centralnej i zachodniej części kraju, gdzie termometry pokażą nawet 15/18°C!

Będziemy się zatem ocierać o historyczne rekordy ciepła dla stycznia, natomiast sama Noc Sylwestrowa na zachodzie Polski może okazać się miejscami najcieplejsza w historii pomiarów. Prognozę będę na bieżąco aktualizował w razie zmian.