Przed nami zmiany w pogodzie

Kończy się kolejny słoneczny weekend, który w dodatku przyniósł najwyższe temperatury od początku roku. W woj. śląskim po południu temperatura wzrosła do ok. 29°C. Poza wybrzeżem Bałtyku był to jednak jeden z chłodniejszych regionów w kraju, gdyż w większości Polski wystąpił upał od 30 do nawet 38°C! Poniżej grafika z temp. max. zanotowaną w niedzielę.

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo
źródło danych: IMGW-PIB

W najbliższych dniach czekają nas zmiany temperatury, ale o tym szczegółowo dowiecie się z poniższej prognozy kilkudniowej, na którą zapraszam.

W NOCY z NIEDZIELI na PONIEDZIAŁEK przewiduję w woj. śląskim zachmurzenie najwyżej małe lub umiarkowane. Bez opadów. To będzie najcieplejsza noc od początku roku. Temp. min. ok. 16/19°C. Wiatr słaby i umiarkowany z południowego zachodu.

W PONIEDZIAŁEK [20-06-2022] od rana słonecznie 🌤️ i bardzo ciepło. Po południu i wieczorem na przechodzącym froncie atmosferycznym nastąpi stopniowy wzrost zachmurzenie do dużego i całkowitego aż do wystąpienia opadów deszczu 🌧️ Miejscami pojawią się burze 🌩️ i wtedy możliwe będą silniejsze opady. Temp. max. przed frontem ok. 28/30°C. Wiatr słaby i umiarkowany ze zmiennych kierunków, jedynie w czasie burz porywisty. Ciśnienie będzie się lekko wahać między 1010 a 1005 hPa.

W NOCY z PONIEDZIAŁKU na WTOREK zachmurzenie od całkowitego po umiarkowane. Początkowo miejscami wystąpią opady deszczu. W drugiej części nocy zanik opadów. Temp. min. ok. 10/13°C. Wiatr umiarkowany i dość silny z północnego zachodu.

We WTOREK [21-06-2022] zachmurzenie będzie umiarkowane i duże z przejaśnieniami 🌥️ W większości regionu bez deszczu, jedynie bardzo lokalnie głównie w północnej połowie woj. śląskiego możliwe będą słabe przelotne opady. Temp. max. ok. 18/20°C, a więc w stosunku do poprzednich dni ochłodzi się aż o 10 stopni. Wiatr umiarkowany i dość silny z północnego zachodu. Ciśnienie ustabilizuje się na poziomie ok. 1013 hPa.

W NOCY z WTORKU na ŚRODĘ zachmurzenie przeważnie umiarkowane i małe. Bez opadów. Temp. min. ok. 8/11°C, a więc noc dość rześka. Wiatr słaby z północnego zachodu.

W ŚRODĘ [22-06-2022] więcej Słońca, zachmurzenie będzie najwyżej małe lub umiarkowane 🌤️ Bez opadów. Temp. max. po południu ok. 22/24°C. Wiatr słaby przeważnie z północnego zachodu. Ciśnienie dość stabilne ok. 1013-1011 hPa.

Prognoza w razie zmian będzie na bieżąco aktualizowana, a tymczasem zapraszam na moje dwie najnowsze ciekawostki. Pierwsza dotyczy koloru nieba, które w niedzielę mimo braku chmur nie było błękitne. Dlaczego? Zagadkę wyjaśniam tu 👉MĘTNE NIEBO

Drugą ciekawostkę o potężnym kontraście termicznym w Polsce przeczytacie tu 👉KONTRAST