Rekordy temperatury w czerwcu

Czerwiec to jeden z trzech najcieplejszych miesięcy w roku, dlatego też należy do meteorologicznego lata. Na co stać ten miesiąc w naszym klimacie? Poznajmy jego rekordy temperatury.

Kiedy w czerwcu było najcieplej?

W Katowicach najwyższą temperaturę zanotowano 23 lata temu, dokładnie 22 czerwca 2000 r. Termometry wskazały wówczas 34,6°C. Około 34 stopni notowano w Katowicach również w czerwcu 2019 oraz 1963.

Oczywiście dużo cieplej niż na Górnym Śląsku było w innych rejonach Polski. Najcieplejszy w historii czerwiec 2019 przyniósł nawet temperatury rzędu 38°C! Tak upalnie było wówczas na zachodzie Polski, m.in. w Poznaniu.

Kiedy w czerwcu było najzimniej?

Najniższą temperaturę w powojennej historii zanotowano 7 czerwca 1958 roku, gdy w Katowicach pojawił się nawet niewielki przymrozek -0,3°C i to na standardowej wysokości 2 metrów. Przy gruncie było jeszcze nieco chłodniej.

Absolutny rekord temperatury minimalnej czerwca należy jednak do Lęborka na Pomorzu, gdzie 5 czerwca 1951 roku przy napływie zimnego powietrza z Arktyki temperatura spadła nad ranem do -3,4°C!