Czekają nas duże zmiany w pogodzie

Od kilku dni przez Polskę przebiega europejska granica między ciepłym powietrzem na południu a mroźnym na północy. Przyczyną są układy niskiego ciśnienia, których centra przemieszczają się nad Polską.

W najbliższych dniach granica między wiosną a zimą dwa razy zmieni swoje położenie, co spowoduje diametralne zmiany w pogodzie. Zapraszam na szczegółową prognozę kilkudniową + ciekawostkę na koniec 😉

W PIĄTEK [10.03.2023] – w woj. śląskim przewiduję zachmurzenie zmienne, przeważnie umiarkowane i duże z przejaśnieniami ⛅ Na ogół bez opadów, jedynie po południu i wieczorem lokalnie pojawi się deszcz, a punktowo nawet niewykluczone będą wyładowania atmosferyczne. Poczujemy powiew wiosny!

Temperatura w woj. śląskim dojdzie po południu do ok. 13/16°C! Wiatr umiarkowany z południa i południowego zachodu. Ciśnienie spadnie o 10 hPa do poziomu ok. 991 hPa.

Dodam, że gdy na południu kraju ociepli się do 13/19°C, na północy Polski od Pomorza przez Warmię, Mazury po Podlasie przy temperaturze około 0/-1°C wystąpią dość duże opady śniegu ❄️

W NOCY z piątku na sobotę – zachmurzenie w regionie będzie umiarkowane do całkowitego. Lokalnie możliwe będą przelotne opady deszczu. Temp. min. rano ok. 1/4°C. Wiatr umiarkowany z południowego zachodu. Ciśnienie spadnie do ok. 990 hPa.

W SOBOTĘ [11.03.2023] – przewiduję w województwie śląskim zachmurzenie całkowite ☁️ i dopiero pod wieczór pojawią się od zachodu przejaśnienia 🌥️ Niestety z ciepłego wiosennego piątku przeskoczymy z powrotem do zimy! Wszystko to za sprawą kolejnego niżu, którego centrum przejdzie przez Polskę i przemieści się w kierunku państw nadbałtyckich, ściągając również do nas zimne powietrze z Arktyki.

W całym regionie wystąpią opady deszczu i deszczu ze śniegiem przechodzące szybko w sam śnieg ❄️ ❄️ a ponieważ temperatura w ciągu dnia zamiast rosnąć będzie stopniowo spadać do około 0°C, krajobrazy zaczną się zabielać! Jest spore prawdopodobieństwo, że do wieczora będzie można miejscami ulepić małego bałwana ⛄

Do tego powieje silny wiatr z zachodu i północnego zachodu, w porywach dochodzący do 60-70 km/h, powodujący zawieje śnieżne. Ciśnienie gwałtownie wzrośnie z 990 do 1010 hPa.

W NOCY z soboty na niedzielę – stopniowe uspokojenie. Zachmurzenie zmienne od umiarkowanego po całkowite. Lokalnie może jeszcze przelotnie prószyć śnieg. Chwyci mróz. Temp. min. ok. -2/-4°C. Wiatr umiarkowany z zachodu.

W NIEDZIELĘ [12.03.2023] – czeka nas z kolei poprawa pogody. Przewiduję zachmurzenie umiarkowane i małe 🌤️ Bez opadów. Temp. max. po południu ok. 4/7°C. Wiatr umiarkowany z zachodu i południowego zachodu. Ciśnienie ustabilizuje się na poziomie ok. 1015 hPa.

Podsumowując, przed nami taki pogodowy Rollercoaster! W piątek wiosna, w sobotę zima, a w niedzielę przedwiośnie.

Wszystko jednak mieści się w ramach naszego przejściowego klimatu, w którym czasami dochodzi do ścierania się skrajnie różnych mas powietrza.

Na koniec obiecana CIEKAWOSTKA – zobaczcie, co może wydarzyć się w marcu 👉TUTAJ