Trąby wodne na Morzu Bałtyckim [zdjęcia i film]

W pogodzie ciągle dzieje się coś ciekawego, a niestety często również i niebezpiecznego. Burze, nawalne deszcze, powodzie błyskawiczne, tornada i w końcu trąby wodne.

Te ostatnie na ogół nie stanowią dużego zagrożenia. Pojawiły się w poniedziałek [19.07.2021] na Morzu Bałtyckim. Poniżej jedno ze zdjęć, które przysłała moja bratanica 🙂

Trąba wodna widziana z plaży w Juracie. Fot. Ela Dąbrowska

Trąby wodne nie są jakimś wyjątkowo rzadkim zjawiskiem, gdyż pojawiają się na Bałtyku praktycznie co roku. W dobie wszechobecnych urządzeń telekomunikacyjnych, zwłaszcza smartfonów, dowiadujemy się o każdym takim zjawisku np. z Internetu.

Trąba wodna jest rodzajem trąby powietrznej występującej nad powierzchnią zbiornika wodnego, np. morza. Ma najczęściej kształt wąskiego lejka wyrastającego z podstawy chmury kłębiastej wypiętrzonej (cumulus congestus) lub kłębiastej deszczowej (cumulonimbus).

Trąby wodne nad Bałtykiem zarejestrowane w dniu 19 lipca 2021

Zjawisko to jest stosunkowo krótkotrwałe. Czas życia trąby wodnej wynosi najczęściej kilka/kilkanaście minut, a średnica ok. 30-70 m. Często występuje kilka trąb jednocześnie.

W większości przypadków wodne tornada przemieszczają się dość wolno i nie stanowią większego zagrożenia nawet dla statków, które są w stanie je zawczasu ominąć. Prędkość samego wiru dochodzić może jednak do 100-150 km/h.

Rzadko się zdarza, by trąba wodna skierowała się na ląd. W takim przypadku najlepiej jednak jak najszybciej opuścić plażę i schronić się w bezpiecznym miejscu.

Trąba wodna nad morzem

Trąby wodne powstają najczęściej w drugiej połowie lata, przy napływie chłodnego powietrza nad cieplejszą powierzchnię morza. Prowadzi to do zwiększenia pionowego gradientu temperatury i powstania silnych prądów wstępujących, które przy wietrze wiejącym z różnych kierunków mogą z kolei spowodować pojawienie się lejków kondensacyjnych, a następnie trąb wodnych.

Deszcz ryb, czyli manna z nieba?

Trąba wodna, która działa jak odkurzacz, zasysa nie tylko wodę, ale i zwierzęta w niej żyjące, dlatego też znane są przypadki deszczu zwierząt, np. ryb czy żab. Dzieje się tak wówczas, gdy trąba wodna wkracza nad ląd i po ustaniu chmura zrzuca swój bagaż np. na drogi czy przydomowe ogródki oddalone kilka/kilkanaście kilometrów od brzegu.

Teraz już wiecie, skąd się wzięła manna z nieba… 😉

PODOBNE ARTYKUŁY

Previous
Next