Tsunami po spektakularnej erupcji wulkanu 15.01.2022 [WIDEO]

W sobotę [15.01.2022] na Pacyfiku doszło do erupcji podwodnego wulkanu Hunga Tonga-Hunga Ha’apai. Centrum Ostrzegania przed Tsunami (Pacific Tsunami Warning Centre) wydało ostrzeżenia przed groźną falą m.in. dla Tonga, Fidżi, Samoa i Nowej Zelandii.

Erupcja podwodnego wulkanu miała miejsce 65 kilometrów na północ od Nukualofa (stolicy Królestwa Tonga). Trwający co najmniej osiem minut wybuch spowodował wyrzucenie w powietrze ogromnej ilości popiołu i dymu na wysokość nawet 20 km i odległość kilkuset kilometrów.

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo
źródło grafiki: Multibook – Planeta Nowa 8

Miejsce erupcji leży w tzw. Ognistym Pierścieniu Pacyfiku, leżącym na granicy płyt litosfery. W strefie tej dochodzi do częstych zjawisk sejsmicznych i wulkanicznych.

Erupcja była słyszana nawet na Fidżi, czyli ponad 800 kilometrów dalej. Poniżej kilka nagrań z fali tsunami oraz niezwykle spektakularne ujęcia erupcji wulkanu m.in. z satelity.

Czy erupcja wulkanu będzie miała jakiś wpływ na pogodę w Polsce?

Skutki tej dość silnej, aczkolwiek krótkiej i jednocześnie spektakularnej erupcji, będą w najbliższym czasie wnikliwie badane, ale nie sądzę, by miała ona jakikolwiek wpływ na pogodę w naszym kraju, poza chwilowymi niewielkimi wahaniami ciśnienia rzędu 2-3 hPa, które wystąpiły w sobotni wieczór [15.01.2022]. Zmiany ciśnienia związane były z falą uderzeniową, która dotarła do Polski.

Gdyby erupcja trwała wiele dni i była jednocześnie bardzo obfita, mogłaby spowodować niewielki spadek globalnej temperatury w wyniku zapylenia atmosfery i tym samym zmniejszenia ilości promieniowania słonecznego docierającego do powierzchni Ziemi.