Jak powstają moje prognozy? Część 1

Czytelnicy, znajomi, rodzina czy uczniowie pytają mnie czasami, jak powstają moje prognozy pogody? Postaram się zatem w największym skrócie przybliżyć choć część mojego meteorologicznego warsztatu 🙂

Pierwsze amatorskie prognozy pogody tworzyłem już w dzieciństwie, a więc w latach 70 i 80-tych. Nie było wtedy jeszcze ani Internetu, ani nawet komputerów. Jednym z podstawowych źródeł informacji było dla mnie radio, w którym słuchałem m.in. opisu sytuacji barycznej w prognozie pogody dla rybaków! Może to trochę dziwnie brzmi, ale to właśnie z niej dowiadywałem się, gdzie znajduje się centrum niżu lub wyżu oraz w którą stronę się ono przemieszcza.

No właśnie, mokre niże i suche wyże, o których śpiewała Anna Jurksztowicz w piosence „Stan pogody”, są podstawą każdej prognozy.

W kolejnych latach miałem już dostęp do papierowych map synoptycznych Europy opracowywanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Właśnie analiza sytuacji barycznej nad całą Europą jest zalążkiem każdej mojej prognozy pogody.

Mapa synoptyczna IMGW-PIB

Przygotowywanie prognozy pogody zaczynam zawsze od dogłębnej analizy takiej mapy, a więc rozkładu niżów i wyżów, frontów atmosferycznych, mas powietrza itd. Trzeba porównać ze sobą mapy obejmujące co najmniej kilka dni.

Legenda do analizy synoptycznej IMGW-PIB

Poniżej zamieszczam inne przykłady map synoptycznych z ogólnodostępnych źródeł.

Druga część mojego meteorologicznego warsztatu znajduje się TUTAJ 🙂

PODOBNE ARTYKUŁY

Previous
Next