W sierpniu od upału po mróz?

Trwa ostatni już letni miesiąc. Przypomnę, że meteorologiczne lato obejmuje trzy najcieplejsze miesiące w roku, czyli czerwiec, lipiec oraz sierpień. Sprawdźmy, jakie są absolutne rekordy temperatury w tym miesiącu dla Katowic i całej Polski.

Jak gorąco może być w sierpniu?

W Katowicach najwyższą temperaturę sierpnia w historii pomiarów odnotowano 8 sierpnia 2013 i było to aż 37,2°C

Bardzo upalnie było również podczas najcieplejszego lata XX wieku, czyli w 1992 roku, gdy 29 sierpnia zanotowano w Katowicach 36°C.

Pod koniec tego bardzo upalnego sierpnia płonęły Lasy Raciborskie. Upał 35-stopniowy zdarzył się z kolei w sierpniu 1952, 1963, 1994 oraz 2015 roku.

Jeśli chodzi o całą Polskę, to najwyższą temperaturę w sierpniu zanotowano 8 sierpnia 2015 roku we wsi Ceber w woj. dolnośląskim, gdzie zanotowano 39°C oraz 8 sierpnia 2013 roku we wsi Silniczka w woj. łódzkim, gdzie temperatura wzrosła do 38,9°C.

Czy w tym roku sierpień zafunduje nam upały? Na to pytanie odpowiem już niebawem w moich najnowszych prognozach kilkudniowych.

Jak zimno może być w sierpniu?

W sierpniu pojawiają się już pierwsze symptomy zbliżającej się jesieni. Najzimniej było 19 sierpnia 1984 roku, gdy rano w Katowicach zanotowano tylko 1,7°C.

Dodam, że na lotnisku Katowice-Pyrzowice było w tym dniu zaledwie 0,5°C na wysokości dwóch metrów nad gruntem, a więc przy gruncie zapewne występowały lokalne przymrozki!

Generalnie jednak przymrozki w sierpniu są w Polsce rzadkością, nie licząc oczywiście szczytów Tatr. Prawdopodobnie najniższą temperaturę w historii pomiarów zanotowano 30 sierpnia 1966 roku, gdy we wsi Biebrza na Podlasiu temperatura spadła do -2,8°C.