W kalendarzu jesień, a w pogodzie zima

Niektórzy twierdzą, że słaba ta zima, raptem kilka stopni mrozu i trochę śniegu. Przypomnę zatem, że wciąż mamy jesień (astronomiczną, kalendarzową oraz meteorologiczną), tak więc aktualną zimową aurę zapisujemy na rachunek jesieni.

Możemy zatem powiedzieć, że w tej chwili mamy zimną, wręcz mroźną jesień, a jak mroźną i miejscami również śnieżną? Zobaczcie sami na poniższych grafikach oraz zdjęciach 🙂

Oto temperatura minimalna zanotowana w nocy z piątku na sobotę. Tam, gdzie się rozpogodziło, było najzimniej. Największy mróz chwycił w Poznaniu, co się bardzo rzadko zdarza. Górny Śląsk przed większym spadkiem temperatury obroniły chmury.

źródło: IMGW-PIB

Północ, wschód oraz południe w większości przyprószone śniegiem, ale największą pokrywę (poza górami) mamy nad morzem. Już wczoraj sygnalizowałem w prognozie, że mocniej sypnie właśnie nad morzem i na Pomorzu. Najwięcej śniegu leży w Helu – 10 cm oraz w Łebie – 7 cm. Poniżej zdjęcia z kilku nadmorskich miejscowości.

źródło: IMGW-PIB

Tak wyglądają dziś nadmorskie miejscowości.

Śnieg na Bulwarze w Helu. 19 listopada 2022 (źródło: http://www.popler.tv/wirtualnyhel1)
Śnieg na plaży w Łebie. 19 listopada 2022 (źródło: WebCamera.pl)
Śnieg w Gdańsku. 19 listopada 2022 (źródło: https://cams.volta.net.pl)

W sobotę [19.11.2022] najwięcej śniegu spadnie w północno-zachodniej części Polski, m.in. na Pomorzu, Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce 🙂

PODOBNE ARTYKUŁY

Previous
Next