O cieple i mrozie w listopadzie

Listopad to ostatni miesiąc meteorologicznej jesieni. Miesiąc ten potrafi z jednej strony przynieść jeszcze dość ciepłe dni, a z drugiej może zaoferować już solidną zimę. Przyjrzyjmy się, jakie są możliwości termiczne listopada.

Rekordy temperatury w listopadzie dla Katowic

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo
Rekordy temperatury w listopadzie dla Katowic

Najcieplej było w 1963 roku, gdy 6 listopada w Katowicach zanotowano 21,1°C. Jeszcze cieplej było m.in. w Krakowie, gdzie w listopadzie 1968 roku zanotowano aż 22,5°C.

Listopad potrafi również przymrozić!

29 listopada 1989 roku w Katowicach temperatura spadła do -16,3°C. Co ciekawe po tym zimnym listopadzie nadeszła najcieplejsza zima XX wieku!

Warto też podkreślić, że na wschodzie Polski (w Suwałkach, Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie) zdarzały się w listopadzie spadki temperatury nawet do -21°C!

Jaki będzie tegoroczny listopad?

Na razie nie musimy się obawiać ataku zimy. Do końca pierwszej dekady miesiąca temperatura pozostanie na dość wysokim poziomie i w ciągu dnia często będzie przekraczać 10°C.

W drugiej dekadzie listopada temperatury będą prawdopodobnie nieco niższe. Szczegóły dotyczące pogody w tym okresie ukażą się w moich kolejnych wpisach 😉