Luty jest tym miesiącem, w którym różnice między najniższą a najwyższą możliwą temperaturą są największe! Zapraszam na ciekawostkę 🙂
Z jednej strony możemy trząść się z zimna przy solidnych dwucyfrowych mrozach, z drugiej zaś możemy poczuć wręcz letnie ciepło. Poznajcie rekordy temperatury ostatniego miesiąca meteorologicznej zimy dla Katowic i całej Polski.
Rekordy zimna w lutym
W Katowicach najniższą temperaturę w lutym zanotowano w 1956 roku, gdy słupki rtęci obniżyły się do poziomu -30°C! Warto tu podkreślić, że luty 1956 roku był w skali całego kraju najzimniejszym lutym w powojennej historii Polski.
Jeśli chodzi o rekord zimna w Polsce, to najniższą temperaturę zanotowano 11 lutego 1929 roku w Żywcu i było to aż -40,6°C! Całkiem możliwe, że jest to najniższa oficjalnie zanotowana temperatura na terenie dzisiejszej Polski.
Rekordy ciepła w lutym
W Katowicach najwyższą temperaturę zanotowano 25 lutego 1990 roku podczas najcieplejszej zimy XX wieku. W tym dniu słupki rtęci wskazały aż +18,8°C! Luty 1990 roku był również najcieplejszym lutym w powojennej historii Polski.
Jeśli chodzi o rekord ciepła w całej Polsce, to jest on dość świeży, gdyż padł 25 lutego 2021 roku. W Makowie Podhalańskim zanotowano w tym dniu aż +22,1°C!
Niewiele chłodniej było we wspomnianym już lutym 1990 roku, gdy również w 25 dniu tego miesiąca w Małopolsce temperatura dochodziła do ok. +21°C, m.in. w Tarnowie i Makowie Podhalańskim.
Druga połowa lutego to czas, w którym Słońce świeci już znacznie wyżej i mocniej, dlatego przy sprzyjającej sytuacji barycznej, cyrkulacji powietrza i małym zachmurzeniu możliwe są już tak wysokie temperatury.
A jak będzie w tym roku? O tym niebawem w moich najnowszych prognozach.