W sobotę kolejny ORKAN [mapa zagrożeń]

W nocy z piątku na sobotę oraz w sobotę w ciągu dnia znad Morza Północnego w kierunku Bałtyku będzie się przemieszczać kolejny ORKAN o imieniu EUNICE (Zeynep). W centrum niżu ciśnienie spadnie poniżej 970 hPa. Między północną a południową częścią kraju wytworzy się bardzo duży gradient ciśnienia, co wywoła silny i porywisty południowo zachodni oraz zachodni wiatr, który może łamać drzewa, zrywać dachy oraz uszkadzać linie energetyczne, powodując przerwy w dostawie prądu. Na Bałtyku sztorm. Poniżej grafika ze stopniami ostrzeżeń dla poszczególnych województw.

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo
Ostrzeżenie przez silnym wiatrem na sobotę 19 lutego 2022

1 – max. porywy wiatru do 50-70 km/h, lokalnie ok. 80 km/h

2 – max. porywy wiatru do 70-90 km/h, lokalnie ok. 100 km/h

3 – max. porywy wiatru do 90-110 km/h, lokalnie ok. 120-130 km/h

Jak zabezpieczyć się przed wichurą?

1. Z tarasów i balkonów usuń przedmioty, które może porwać wiatr.

2. Unikaj przebywania i parkowania pod drzewami oraz tablicami reklamowymi.

3. Pozamykaj okna i drzwi.

4. Jeśli nie musisz, nie wychodź z domu.

Zobacz, jak groźny w skutkach może być 👉SILNY WIATR

Poniżej sytuacja baryczna przewidywana na piątek 18-02-2022. Wspomniany orkan EUNICE (Zeynep) będzie w tym dniu siać spustoszenie m.in. w północnej Francji, Belgii oraz Holandii. W sobotę żywioł dotrze przede wszystkim do północnej i centralnej części Polski.

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo
Prognoza synoptyczna na piątek 18-02-2022

Przejście sobotniego orkanu będzie się różniło od czwartkowego orkanu DUDLEY (Ylenia), który w całym kraju oprócz wichur przyniósł silne opady. Tym razem na południu Polski nie będzie padać i wystąpią przejaśnienia oraz rozpogodzenia. Z kolei w północnej połowie kraju oprócz wichury pojawią się w sobotę okresami opady deszczu, śniegu lub drobnego gradu.