We wrześniu dni skracają się najszybciej!

Ta ciekawostka jest mało optymistyczna, ale znam i takie osoby, które cieszą się z faktu, że niebawem dominować będą ciemności 🙂

Pół roku temu pisałem, że w marcu dni wydłużają się najszybciej. Minęło 6 miesięcy i Ziemia znalazła się dokładnie po drugiej stronie Słońca w swojej rocznej wędrówce po orbicie.

Ile już ubyło dnia?

Od początku astronomicznego lata dzień się skraca. 21 września w Katowicach Słońce wzeszło o godz. 06:28, zaś zaszło 18:45. Środa była tym samym krótsza od najdłuższego dnia w roku już o ponad 4 godziny.

Im dalej na północ, gdzie wiosną i latem dni są dłuższe niż na południu, tym te różnice są jeszcze większe. Przełom astronomicznego lata i jesieni to czas, w którym dni skracają się najszybciej, bo aż o 4 minuty dziennie!

Słońce niżej, jesień bliżej

Z każdym dniem Słońce świeci również coraz niżej, a więc słabiej ogrzewa powierzchnię Ziemi i to jest główny czynnik, który powoduje, że na półkuli północnej temperatury stopniowo spadają.

Spada również indeks UV, który obecnie wynosi najwyżej 3-4. Oznacza to, że Słońce, jeśli w ogóle wyłoni się zza chmur, coraz słabiej opala naszą skórę. Jeśli chcemy jeszcze chwycić choć trochę opalenizny, powinniśmy opalać się między godz. 11:30 a 13:30, a więc godzinę przed i po górowaniu Słońca.

Dnia będzie ubywać aż do 22 grudnia. Wraz z początkiem astronomicznej zimy dni zaczną się ponownie wydłużać, tak więc… byle do zimy 😀

PODOBNE ARTYKUŁY

Previous
Next