Wygra jesień czy zima?

Ostatni weekend listopada przyniósł nam pogodę z pogranicza jesieni i zimy. Granica między dwiema porami roku przechodziła przez historyczny Górny Śląsk. Zachodnia część regionu znalazła się po stronie zimowej, w Raciborzu spadło 8 cm, a w Opolu aż 13 cm śniegu. Wschodnia część pozostała po nieco cieplejszej stronie.

Czy przełom listopada i grudnia przyniesie umocnienie się zimy, a może ocieplenie? Zapraszam na najnowszą prognozę pogody.

PROGNOZA NA PONIEDZIAŁEK [29.11.2021] – w całym regionie zachmurzenie całkowite ☁️ Miejscami wystąpią słabe opady śniegu ❄️ Lokalnie utworzą się zamglenia i mgły. Temperatura zarówno minimalna rano jak i maksymalna w ciągu dnia będzie oscylować w pobliżu 0°C. Północno-zachodni wiatr przybierze nieco na sile i spowoduje obniżenie temperatury odczuwalnej o około 5 stopni. Ciśnienie w ciągu dnia zacznie wzrastać z 995 do 1003 hPa.

PROGNOZA NA WTOREK [30.11.2021] – w nocy z poniedziałku na wtorek nadal pochmurno. Miejscami wystąpią przelotne opady śniegu ❄️ Tam, gdzie nie ma śniegu, krajobrazy lekko się zabielą. Temp. min. w nocy ok. -1/0°C. Lokalnie zamglenia i mgły.

We WTOREK w ciągu dnia zachmurzenie duże z niewielkimi przejaśnieniami i całkowite. Przed południem opady śniegu wystąpią głównie w północnej połowie województwa śląskiego, natomiast późnym popołudniem i wieczorem z zachodu do całego regionu dotrze kolejny front z większymi opadami śniegu ❄️ oraz deszczu ze śniegiem. Temp. max. po południu i wieczorem ok. 0/+2°C. Wiatr umiarkowany i dość silny z zachodu oraz południowego zachodu, będzie obniżał temp. odczuwalną o ok. 5 stopni oraz powodował zawieje śnieżne. Ciśnienie najpierw wzrośnie, a po południu będzie spadać.

PROGNOZA NA ŚRODĘ [01.12.2021] –zachmurzenie duże z niewielkimi przejaśnieniami i całkowite ☁️ Miejscami wystąpią przelotne opady deszczu ze śniegiem oraz deszczu 💧 Temp. min. rano ok. -1/1°C. Temperatura max. wystąpi dopiero wieczorem i wyniesie ok. 4/6°C, a więc teoretycznie czeka nas ocieplenie, ale dość silny wiatr z południowego zachodu będzie niestety nadal obniżał temp. odczuwalną o ok. 5 stopni. Ciśnienie spadnie do ok. 995 hPa.

Krótko mówiąc, poniedziałek i wtorek przyniosą słabą zimę, a środa lekkie ocieplenie. Dokuczać nam będzie okresami nieco silniejszy wiatr. Kolejna aktualizacja prognozy kilkudniowej już we wtorek 🙂