Przed nami bardzo ciekawe wydarzenie astronomiczne. Już we wtorek 25 października 2022 czeka nas częściowe zaćmienie Słońca. Do tego zjawiska dochodzi tylko podczas nowiu, a więc wtedy, gdy Księżyc znajduje się w prostej linii pomiędzy Ziemią a Słońcem.
Oczywiście nie podczas każdego nowiu mamy zaćmienie Słońca. Aby doszło do tego ciekawego zjawiska orbita Księżyca musi przeciąć orbitę Ziemi. 25 października 2022 zjawisko zaćmienia będzie widoczne na półkuli północnej w większości Europy, poza Portugalią, a także w północno-wschodniej Afryce, na Bliskim Wschodzie i w zachodniej połowie Azji.
W Polsce skala zaćmienia Słońca będzie zróżnicowana. Na krańcach południowo-zachodnich – w Jeleniej Górze – Księżyc przysłoni ok. 33% tarczy słonecznej, zaś na północnym wschodzie – w Suwałkach – prawie 46%.
Na obszarze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii [GZM] zjawisko zacznie się o 11:14, a zakończy o 13:31. Faza maksymalnego zaćmienia nastąpi o 12:22
10 czerwca 2021 roku również doszło do zaćmienia Słońca. Wówczas w Katowicach Księżyc przysłonił jedynie niecałe 7% tarczy słonecznej. W niektórych rejonach świata, m.in. w części Kanady i Grenlandii, było to zaćmienie obrączkowe. Poniżej wizualizacja tego zjawiska.
Do znacznie większego zaćmienia doszło 20 marca 2015 roku, gdy w Katowicach Księżyc przysłonił aż 64% tarczy słonecznej. Zjawisko to obserwowałem wówczas na żywo z uczniami jednego z katowickich liceów na os. 1000-lecia. Oto wizualizacja oraz zdjęcia z tamtego wydarzenia.
UWAGA: pamiętajmy, by nie patrzeć bezpośrednio na Słońce przez teleskop, aparat czy lornetkę. Można w ten sposób trwale uszkodzić wzrok, a nawet go stracić! Obserwacjom zaćmienia Słońca mogą posłużyć m.in. dobrej jakości okulary słoneczne z filtrem, zaciemnione szkiełko czy klisza.
Czy w tym roku pogoda pozwoli nam obserwować to ciekawe zjawisko? O tym napiszę szczegółowo w niedzielny wieczór w zakładce PROGNOZA KILKUDNIOWA 🙂
Na koniec dodam, że całkowite zaćmienie Słońca widoczne w Polsce nastąpi dopiero 7 października 2135 roku.