Zaćmienie Słońca

Przed nami bardzo ciekawe wydarzenie astronomiczne. Już we wtorek 25 października 2022 czeka nas częściowe zaćmienie Słońca. Do tego zjawiska dochodzi tylko podczas nowiu, a więc wtedy, gdy Księżyc znajduje się w prostej linii pomiędzy Ziemią a Słońcem.

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo
Jak dochodzi do zaćmienia Słońca?

Oczywiście nie podczas każdego nowiu mamy zaćmienie Słońca. Aby doszło do tego ciekawego zjawiska orbita Księżyca musi przeciąć orbitę Ziemi. 25 października 2022 zjawisko zaćmienia będzie widoczne na półkuli północnej w większości Europy, poza Portugalią, a także w północno-wschodniej Afryce, na Bliskim Wschodzie i w zachodniej połowie Azji.

W Polsce skala zaćmienia Słońca będzie zróżnicowana. Na krańcach południowo-zachodnich – w Jeleniej Górze – Księżyc przysłoni ok. 33% tarczy słonecznej, zaś na północnym wschodzie – w Suwałkach – prawie 46%.

Na obszarze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii [GZM] zjawisko zacznie się o 11:14, a zakończy o 13:31. Faza maksymalnego zaćmienia nastąpi o 12:22

10 czerwca 2021 roku również doszło do zaćmienia Słońca. Wówczas w Katowicach Księżyc przysłonił jedynie niecałe 7% tarczy słonecznej. W niektórych rejonach świata, m.in. w części Kanady i Grenlandii, było to zaćmienie obrączkowe. Poniżej wizualizacja tego zjawiska.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/bf/SE2021Jun10A.gif
Zaćmienie Słońca z 10 czerwca 2021

Do znacznie większego zaćmienia doszło 20 marca 2015 roku, gdy w Katowicach Księżyc przysłonił aż 64% tarczy słonecznej. Zjawisko to obserwowałem wówczas na żywo z uczniami jednego z katowickich liceów na os. 1000-lecia. Oto wizualizacja oraz zdjęcia z tamtego wydarzenia.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e9/SE2015Mar20T.gif
Zaćmienie Słońca z 20 marca 2015
Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo
Częściowe zaćmienie Słońca z 20 marca 2015 [fot. Damian Dąbrowski]

UWAGA: pamiętajmy, by nie patrzeć bezpośrednio na Słońce przez teleskop, aparat czy lornetkę. Można w ten sposób trwale uszkodzić wzrok, a nawet go stracić! Obserwacjom zaćmienia Słońca mogą posłużyć m.in. dobrej jakości okulary słoneczne z filtrem, zaciemnione szkiełko czy klisza.

Czy w tym roku pogoda pozwoli nam obserwować to ciekawe zjawisko? O tym napiszę szczegółowo w niedzielny wieczór w zakładce PROGNOZA KILKUDNIOWA 🙂

Na koniec dodam, że całkowite zaćmienie Słońca widoczne w Polsce nastąpi dopiero 7 października 2135 roku.