Zamarzłby nawet Londyn

Sytuacja baryczna, czyli rozkład wyżów i niżów, oraz związana z tym cyrkulacja powietrza nad Europą, sprzyja od wielu dni napływowi powietrza arktycznego z północy oraz polarno-kontynentalnego z północnego wschodu.

Doskonale widać to na załączonej mapie synoptycznej Europy. Dodam, że bardzo podobną sytuację mieliśmy również w kwietniu zeszłego roku.

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo
Sytuacja baryczna nad Europą 20.04.2023 [źródło: IMGW-PIB]

Jest to sytuacja zupełnie odwrotna w porównaniu do tej, jaką mieliśmy praktycznie przez całą zimę. Zamiast klasycznego niżu islandzkiego nad morzem Norweskim i Skandynawią stacjonuje wyż baryczny.

Poniżej przykładowa mapa synoptyczna z 10 lutego 2023.

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo
Sytuacja baryczna nad Europą 10.02.2023 [źródło: IMGW-PIB]

Powietrze polarno-kontynentalne na zmianę z arktycznym od wielu dni ogarnia sporą część Europy, dociera aż do Europy Zachodniej

Gdyby taka sytuacja baryczna wystąpiła w drugiej połowie stycznia, mielibyśmy bardzo silne mrozy od Rosji, przez całą Skandynawię, Polskę i Niemcy, aż po Belgię, Holandię, Francję i Wielką Brytanię.

Londyn wyglądały co najmniej tak, jak na załączonych fotografiach. Polska byłaby zasypywana okresowo przez niże znad południowo-wschodniej Europy.

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo
Londyn z zimowej szacie
Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo
Londyn w zimowej szacie

Na szczęście jest druga połowa kwietnia i bardzo wysokie już Słońce wykonuje swoją pracę, ogrzewając do rześkie powietrze do dwucyfrowych wartości.