Zbliża się kolejny ORKAN

Luty według prognoz długoterminowych miał być mroźny i stonowany, tymczasem jest bardzo ciepły i wietrzny, czyli zupełnie na odwrót. Przypomnę zatem jeszcze raz, że wszelkie prognozy długoterminowe prezentowane w Internecie nie mają w naszym klimacie kompletnie żadnego sensu.

Czwartek przyniósł nam zapowiadany bardzo silny wiatr, ulewy i lokalne burze związane z przechodzącym przez nasz kraj orkanem DUDLEY (Ylenia). Niestety nie obyło się bez ofiar. Poniżej grafika z maksymalnymi porywami wiatru zanotowanymi dzisiaj w Polsce, a pod nią szczegółowa prognoza pogody na PIĄTEK oraz WEEKEND.

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo

W nocy z CZWARTKU na PIĄTEK przewiduję w woj. śląskim zachmurzenie całkowite oraz duże z przejaśnieniami, malejące do umiarkowanego i małego. Miejscami będą jeszcze początkowo występować przelotne opady deszczu lub krupy śnieżnej. Temp. min. rano ok. 1/3°C. Wiatr w pierwszej części nocy nadal dość silny, w porywach do 60-80 km/h. Ciśnienie będzie bardzo szybko rosnąć.

W PIĄTEK [18-02-2022] w ciągu dnia poprawa pogody, zachmurzenie przeważnie małe 🌤️ lub umiarkowane, pod wieczór wzrastające od zachodu do dużego i całkowitego, ale jeszcze bez opadów, dopiero wieczorem miejscami możliwy będzie deszcz. Temp. max. ok. 8/9°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, ale nie tak silny jak w czwartek. Ciśnienie do południa wzrośnie do ok. 1012 hPa, a następnie zacznie szybko spadać.

W nocy z PIĄTKU na SOBOTĘ zachmurzenie całkowite i duże z przejaśnieniami. Miejscami wystąpią przelotne opady głównie deszczu. Temp. min. rano ok. 5/6°C. Wiatr z południowego zachodu będzie narastać w porywach do 55-65 km/h. Ciśnienie najpierw spadnie, potem zacznie gwałtownie rosnąć.

W SOBOTĘ [19-02-2022] w ciągu dnia zachmurzenie w regionie będzie zmienne od małego po duże, tak więc w weekend znowu będziemy mieć w pewnym sensie szczęście do pogody, gdyż pokaże się sporo Słońca 🌤️ Temp. max. ok. 7/8°C. Ciśnienie wzrośnie do ok 1017 hPa. A co z wiatrem? Na Śląsku zachodni wiatr osiągnie w porywach ok. 70-90 km/h. Jeszcze mocniej będzie wiać w północnej części Polski, gdzie najbardziej da się we znaki kolejny orkan EUNICE (Zeynep). UWAGA: Szczegóły dotyczące sobotniego orkanu podam w piątek po południu w osobnym wpisie w zakładce ostrzeżenia meteo

W nocy z SOBOTY na NIEDZIELĘ w całym woj. śląskim wystąpią rozpogodzenia, miejscami niebo będzie wręcz bezchmurne 🌙 Bez opadów. Temp. min. rano ok. -1/1°C. Wiatr słaby i umiarkowany z południowego zachodu.

W NIEDZIELĘ [20-02-2022] zachmurzenie duże do całkowitego. Lokalnie możliwe będą przelotne opady deszczu lub śniegu. Temp. max. ok. 5/7°C. Wiatr umiarkowany i dość silny z południowego zachodu. Ciśnienie lekko spadnie do ok. 1011-1012 hPa.

UWAGA: Prognoza będzie na bieżąco aktualizowana, gdyż sytuacja związana z sobotnim orkanem jest jeszcze dość dynamiczna.