Przeżyjemy szok termiczny

Po kolejnym słonecznym 🌤️ i gorącym ️weekendzie w tygodniu czekają nas spore zmiany w pogodzie. Zapraszam na szczegóły.

PONIEDZIAŁEK [24.07.2023] – zachmurzenie zmienne, przeważnie umiarkowane ⛅ Dopiero późnym popołudniem wszędzie wzrośnie do całkowitego aż do wystąpienia opadów deszczu, a miejscami również burz ⛈️ w czasie których mocniej poleje. Lokalnie możliwy także grad.

Będzie gorąco, a nawet upalnie, gdyż temperatura maksymalna wyniesie ok. 29/31°C. Wiatr głównie z południowego zachodu słaby i umiarkowany, jedynie w czasie burz przejściowo porywisty. Ciśnienie spadnie do ok. 1003 hPa.

NOC z poniedziałku na wtorek – zachmurzenie zmienne od całkowitego po umiarkowane i małe. Początkowo w południowej części regionu wystąpią zanikające opady i burze. Później bez opadów. Temp. min. ok. 15/18°C. Wiatr słaby ze zmiennych kierunków. Ciśnienie stabilne ok. 1003 hPa.

WTOREK [25.07.2023] – zachmurzenie będzie zmienne od małego 🌤️ rano po całkowite ☁️ w ciągu dnia. Po południu i wieczorem w większości regionu znowu wystąpią opady deszczu 🌧️ Lokalnie może też zagrzmieć 🌩️ Temp. max. ok. 22/25°C, a więc o około sześć stopni chłodniej niż w poniedziałek. Wiatr słaby i umiarkowany ze zmiennych kierunków, przeważnie z zachodu. Ciśnienie dość stabilne ok. 1002-1004 hPa.

NOC z wtorku na środę – zachmurzenie zmienne od umiarkowanego po całkowite. Miejscami wystąpią opady deszczu. Lokalnie może zagrzmieć. Temp. ok. 14/16°C. Wiatr słaby ze zmiennych kierunków, a ciśnienie stabilne ok. 1003 hPa.

ŚRODA [26.07.2023] – środek tygodnia przyniesie nam jeszcze większe ochłodzenie. Zachmurzenie w całym województwie śląskim będzie całkowite ☁️ Dopiero wieczorem od zachodu zacznie się przejaśniać. W większości regionu wystąpią opady deszczu 🌧️ które w wielu miejscach będą mieć charakter ciągły.

Zrobi się bardzo chłodno. Po południu na termometrach zobaczymy zaledwie około 12/15°C. Będzie zatem aż o 15-17 stopni chłodniej w porównaniu do niedzieli czy poniedziałku. Można zatem powiedzieć, że czeka nas spory szok termiczny.

Do tego powieje umiarkowany, a przejściowo również dość silny wiatr z północnego zachodu, który jeszcze bardziej obniży temperaturę odczuwalną. Ciśnienie będzie rosnąć do 1012 hPa.

Prognozę będę jeszcze aktualizował, gdyż sytuacja zapowiada się bardzo dynamicznie! Osobne ostrzeżenie o burzach znajduje się tutaj