W Polskę uderzą dwa ORKANY

Niestety kończy się kilkudniowy względny spokój w pogodzie. Do Europy Środkowej zbliżają się znad Atlantyku aż dwa orkany, które przyniosą silne porywy wiatru, a nawet lokalne burze. Poniżej szczegóły prognozy na najbliższe dni.

W ŚRODĘ [16-02-2022] w ciągu dnia przewiduję w całym woj. śląskim sporo Słońca, zachmurzenie najwyżej małe 🌤️ i dopiero pod wieczór od zachodu wzrastające do dużego, ale na ogół jeszcze bez opadów. Temp. max. po południu ok. 8/10°C. Wiatr z południowego zachodu umiarkowany i dość silny. Ciśnienie gwałtownie spadnie z 1015 do 1000 hPa.

W nocy ze ŚRODY na CZWARTEK południowo-zachodni wiatr będzie nadal narastać i w porywach osiągnie chwilami 60-70 km/h. Zachmurzenie przeważnie duże. Miejscami spadnie deszcz, lokalnie może nawet zagrzmieć. Temperatura wcale nie będzie spadać, rano na termometrach zobaczymy ok. 8/9°C. Ciśnienie za to nadal będzie szybko spadać do 990 hPa.

W CZWARTEK [17-02-2022] w ciągu dnia przez woj. śląskie przejdzie aktywny front chłodny związany z orkanem DUDLEY (Ylenia). Wystąpią na nim intensywne opady głównie deszczu, lokalnie możliwe burze z gradem 🌩️ Temperatura przed frontem chłodnym zdąży rano wzrosnąć nawet do 10/12°C. UWAGA: dość silny i porywisty zachodni wiatr, który w porywach może osiągać prędkość 70-90 km/h. Szczegóły z grafiką dla całego kraju znajdują się w tym 👉ostrzeżeniu meteorologicznym. Ciśnienie zacznie gwałtownie rosnąć do 1005 hPa.

W nocy z CZWARTKU na PIĄTEK zachmurzenie zmienne od całkowitego po umiarkowane. Miejscami wystąpią opady głównie deszczu. Wciąż będzie dość mocno wiać z zachodu, w porywach do 60-80 km/h. Ciśnienie nadal będzie rosnąć do 1012 hPa. Temp. min. rano ok. 1/3°C.

W PIĄTEK [18-02-2022] w ciągu dnia sporo Słońca, zachmurzenie przeważnie małe 🌤️ dopiero późnym popołudniem i wieczorem wzrost zachmurzenia do całkowitego. Wieczorem miejscami możliwe opady. Temp. max. ok. 8/9°C. Wiatr umiarkowany z zachodu oraz południowego zachodu. Ciśnienie zacznie po południu znowu szybko spadać.

W SOBOTĘ KOLEJNA WICHURA, JESZCZE WIĘKSZA?

W nocy z piątku na sobotę oraz w sobotę w ciągu dnia przez Polskę przejdzie kolejna wichura związana z następnym aktywnym i głębokim ośrodkiem niżowym przemieszczającym się z Atlantyku przez Morze Północne nad Bałtyk. Najbardziej da się we znaki tym razem prawdopodobnie mieszkańcom Polski północnej i centralnej. Szczegóły podam w czwartkowej prognozie kilkudniowej obejmującej m.in. cały weekend. Na koniec zapraszam jeszcze na wpis dotyczący tzw. prognoz długoterminowych 👉TUTAJ