Zbliża się ochłodzenie

Pierwsza połowa stycznia była bardzo ciepła, w związku z ciągłym napływem powietrza polarno morskiego znad Atlantyku, jednak w drugiej połowie miesiąca czekają nas zmiany w pogodzie. Zapraszam na szczegółową prognozę pogody na najbliższe dni.

W PONIEDZIAŁEK [16-01-2023] – w ciągu dnia na ogół bez opadów. Zachmurzenie w regionie będzie zróżnicowane od całkowitego ☁️ po umiarkowane ⛅ Temp. max. po południu ok. 5/6°C. Wiatr słaby i umiarkowany z południa skręcający na wschodnio-południowo-wschodni. Ciśnienie gwałtownie spadnie z 1010 do 990 hPa.

W NOCY z poniedziałku na wtorek – zachmurzenie w woj. śląskim będzie całkowite i umiarkowane. Na ogół bez opadów, jedynie bardzo lokalnie we wschodniej części regionu może początkowo słabo pokropić. Temp. min. ok. -1/2°C. Wiatr słaby z kierunków południowych.

We WTOREK [17-01-2023] – zachmurzenie zmienne, najpierw duże i całkowite ☁️ a po południu umiarkowane i małe 🌤️ W większości regionu bez opadów, jedynie na krańcach południowych może słabo poprószyć. Temp. max. po południu ok. 5/6°C. Wiatr słaby i umiarkowany z południowego zachodu. Ciśnienie w miarę stabilne ok. 990 hPa.

W NOCY z wtorku na środę – przewiduję zachmurzenie duże do całkowitego. Z południa nad cały region nasunie się strefa mieszanych opadów deszczu 🌧️ oraz śniegu ❄️Temp. min. ok. -1/2°C. Wiatr słaby i umiarkowany ze wschodu i północnego wschodu.

W ŚRODĘ [18-01-2023] – zachmurzenie w woj. śląskim będzie przeważnie przeważnie całkowite ☁️ i duże. Miejscami możliwe będą niewielkie opady deszczu lub śniegu. Temp. max. ok. 1/4°C. Wiatr słaby i umiarkowany ze zmiennych kierunków. Bardzo niskie ciśnienie najpierw jeszcze lekko spadnie do ok. 997 hPa, a potem zacznie wzrastać.

CO DALEJ NAS CZEKA W POGODZIE? – przełom drugiej i trzeciej dekady stycznia przyniesie zmiany. Ustanie bezpośredni napływ ciepłego powietrza polarno-morskiego znad Atlantyku, który dominował przez całą pierwszą połowę stycznia.

Do woj. śląskiego napłynie chłodniejsze powietrze, w związku z tym nocami pojawi się kilkustopniowy mróz, a w ciągu dnia temperatura będzie balansować przeważnie w pobliżu zera. Tym samym wróci termiczna zima. Jeśli popada, to już głównie sam śnieg ❄️ tak więc jest szansa, że krajobrazy miejscami znowu się zabielą.

Prognozę będę oczywiście aktualizował w kolejnych wpisach. W każdym razie na pewno nie musimy obawiać się siarczystych mrozów w najbliższym czasie. Na koniec zapraszam na 👉FOTOGRAFICZNĄ CIEKAWOSTKĘ 😃