Przed nami spore zmiany pogody!

Pierwsze dni lutego przyniosły nam pochmurną i mokrą pogodę z temperaturą przeważnie między 0 a 3°C, częstymi opadami śniegu, a na niżej położnych terenach również deszczu ze śniegiem, a nawet deszczu.

Przed nami jednak jeszcze bardziej dynamiczna pogoda i spore zmiany w temperaturze. Zapraszam na szczegóły najnowszej kilkudniowej prognozy pogody, nie tylko na pierwszy weekend lutego.

W PIĄTEK [03.02.2023] – w całym regionie zachmurzenie całkowite ☁️ W ciągu dnia od zachodu do woj. śląskiego dotrze kolejny front, ale tym razem z dużo większymi opadami śniegu ❄️ które później przejdą niestety w deszcz ze śniegiem, a miejscami przejściowo nawet w sam deszcz 💧 gdyż przez kilka godzin znajdziemy się w cieplejszym wycinku niżu, którego centrum będzie wędrowało przez Polskę. W Beskidach MOCNO sypnie śniegiem ❄️ Temp. max. późnym popołudniem ok. 1/3°C.

Wiatr umiarkowany, wieczorem narastający do silnego z południa i południowego zachodu, skręcający później na północno-zachodni, w porywach do ok. 70 km/h, powodujący zawieje śnieżne, będzie obniżał temperaturę odczuwalną o ok. 5 stopni. Ciśnienie ponownie gwałtownie spadnie do ok. 1010 hPa.

W NOCY z piątku na sobotę – w całym województwie śląskim będzie pochmurno z opadami deszczu 💧 i deszczu ze śniegiem, które do rana będą ponownie przechodziły w śnieg ❄️ W Beskidach będzie padać tylko śnieg i tam dosypie go znowu całkiem sporo. Temp. min. rano ok. -1/-3°C. Uwaga: pod nogami będzie ślisko! Więcej info o oblodzeniu w ostrzeżeniu na końcu wpisu. Wiatr umiarkowany i silny z północnego zachodu.

W sobotę rano odśnieżanie może być nieprzyjemne, gdyż na śnieg, który w piątek spadnie, wieczorem i w nocy popada deszcz, a potem to wszystko rano zamarznie i zostanie ponownie przykryte cienką warstwą śniegu, tak więc powstanie taka nieprzyjemna twarda śnieżno-lodowa skorupa do usuwania.

W SOBOTĘ [04.02.2023] – zachmurzenie w regionie będzie zmienne, od całkowitego ☁️ po przejściowo umiarkowane ⛅ tak więc jest szansa, że kolejny raz weekend przyniesie nam odrobinę promieni słonecznych. Po południu i wieczorem wystąpią przelotne opady już samego śniegu ❄️ gdyż z północy napłynie do nas chłodniejsze powietrze pochodzenia arktycznego. Punktowo opady mogą być intensywne.

Temperatura w ciągu dnia już prawie w ogóle nie wzrośnie i wyniesie maksymalnie ok. -2/0°C. Wiatr dość silny z północy, będzie nadal obniżał temperaturę odczuwalną o ok. 6 stopni. Ciśnienie przez całą dobę gwałtownie wzrośnie z 1010 do aż 1035 hPa.

W NOCY z soboty na niedzielę – zachmurzenie w woj. śląskim będzie zmienne z lokalnymi przelotnymi opadami śniegu ❄️ chwilami intensywnymi. Coraz zimniej. Temp. min. w niedzielny poranek ok. -4/-7°C. Wiatr umiarkowany z północy.

W NIEDZIELĘ [05.02.2023] – zachmurzenie w całym woj. śląskim będzie zmienne, przeważnie od umiarkowanego ⛅ po całkowite ☁️ Miejscami może przelotnie poprószyć śnieg ❄️

Zimno. Temp. max. ok. -2/-4°C, a więc pojawi się całodobowy mróz. Wiatr już nieco osłabnie i będzie wiać z północy. Ciśnienie bardzo wysokie ok. 1035-1039 hPa.

No cóż, zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Prognozę będę oczywiście na bieżąco aktualizował w razie zmian. A na koniec zapraszam Was na 👇

ostrzeżenie meteorologiczne przed oblodzeniem

kiepską wiadomość dla meteopatów